24.10.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 24.10.2014, sygn. IPTPP2/443-652/14-2/JS, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP2/443-652/14-2/JS

stawka podatku VAT dla dostawy jadalnych olejów roślinnych i zwierzęcych

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 sierpnia 2014 r. (data wpływu 1 września 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania 5% stawki podatku VAT dla dostawy jadalnych olejów roślinnych i zwierzęcych bez względu na ich przeznaczenie przez nabywców jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 września 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania 5% stawki podatku VAT dla dostawy jadalnych olejów roślinnych i zwierzęcych bez względu na ich przeznaczenie przez nabywców.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Przedsiębiorstwo X (Wnioskodawca) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca jest firmą handlową, której przedmiotem działalności jest m.in. handel artykułami spożywczymi w tym olejami i tłuszczami zwierzęcymi i roślinnymi. Surowce kupowane są u producentów lub ich dystrybutorów w kraju. Firma planuje także nabywać ww. produkty od kontrahentów unijnych, a także je importować.

Część surowców kupowanych w kraju, np. olej sojowy czy rzepakowy, które zakwalifikowane zostały przez ich sprzedawców zgodnie z klasyfikacją PKWiU z 2008 r. do działu 10 artykuły spożywcze, symbol 10.4 oleje i tłuszcze zwierzęce i roślinne jadalne, Wnioskodawca kupuje z 5% stawką podatku VAT. Ten sam surowiec Zainteresowany klasyfikuje według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) z 2008 r. do działu 10 artykuły spożywcze, symbol 10.4 oleje i tłuszcze zwierzęce i roślinne jadalne (tj. mogące być spożywane przez ludzi) i sprzedaje bez względu na końcowe przeznaczenie surowca przez jego nabywcę także z 5% stawką podatku VAT do producentów z przemysłu spożywczego, paszowego lub do produkcji biokomponentów (np. do produkcji biopaliw). Firma sprzedaje kupowane surowce bez jakichkolwiek przeróbek technicznych czy chemicznych. Wnioskodawca planuje także dokonać wewnątrzwspólnotowego nabycia lub importować oleje i tłuszcze zwierzęce i roślinne wyłącznie jadalne. Na podstawie przedstawionych dokumentów (atestów, świadectw jakości) nabywane oleje i tłuszcze, jako mogące być spożywane przez ludzi, będą przez Wnioskodawcę kwalifikowane zgodnie z klasyfikacją PKWiU z 2008 r. do działu 10 artykuły spożywcze, symbol 10.4 oleje i tłuszcze zwierzęce i roślinne jadalne i odsprzedawane dalej z 5% stawką podatku VAT bez względu na końcowe przeznaczenie produktu podobnie jak przy sprzedaży krajowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne