Interpretacja indywidualna z dnia 04.06.2014, sygn. IPTPP2/443-193/14-4/JS, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP2/443-193/14-4/JS
w zakresie uznania za zaliczkę opłaty wniesionej przez klienta za wydanie vouchera oraz neutralności dla celów podatku VAT wymiany vouchera na bilet
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 marca 2014 r. (data wpływu 10 marca 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 19 maja 2014 r. (data wpływu 22 maja 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania za zaliczkę opłaty wniesionej przez klienta za wydanie vouchera oraz neutralności dla celów podatku VAT wymiany vouchera na bilet jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania za zaliczkę opłaty wniesionej przez klienta za wydanie vouchera oraz neutralności dla celów podatku VAT wymiany vouchera na bilet.
Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 19 maja 2014 r. o doprecyzowanie stanu faktycznego oraz kwestie związane z reprezentacją.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Filharmonia X (Wnioskodawca) prowadzi działalność kulturalną polegającą przede wszystkim na organizowaniu koncertów. Tradycyjną formą sprzedaży, generującą przychody podatkowe Filharmonii, jest sprzedaż biletów w kasach biletowych na konkretne wydarzenia organizowane przez Filharmonię. Wnioskodawca wydaje również tzw. vouchery na okaziciela (w systemie sprzedaży biletów Filharmonii nazywane biletem otwartym), które mogą zostać przez klienta wymienione na bilety, uprawniające do udziału w wybranym przez klienta koncercie symfonicznym. Vouchery te wydawane są odpłatnie. Vouchery nabyte w trakcie sezonu artystycznego (tj. od września jednego roku do czerwca następnego roku kalendarzowego) mogą być wykorzystane do końca sezonu artystycznego, w którym zostały nabyte. Po tym okresie tracą swoją ważność i nie ma możliwości ich wymiany na bilet. Klient nie ma również możliwości zwrotu vouchera, jeżeli zrezygnuje z jego wymiany na bilet. Po wygaśnięciu ważności vouchera klientowi nie przysługuje też roszczenie o zwrot zapłaconej kwoty, za którą otrzymał voucher.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty