17.12.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17.12.2014, sygn. ILPB3/423-479/14-4/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-479/14-4/EK

Koszty uzyskania przychodów.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z 11 września 2014 r. (data wpływu 19 września 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 września 2014 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z 26 listopada 2014 r. (data wpływu 1 grudnia 2014 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca zajmuje się sprzedażą hurtową sprzętu elektronicznego, peryferyjnego i oprogramowania. W związku z powyższą działalnością dokonuje on dostaw towarów z Polski do innych krajów Unii Europejskiej. W październiku oraz listopadzie 2011 r. Spółka dokonała sprzedaży towaru na rzecz kontrahenta z Francji. Spółka wystawiła w związku z powyższą sprzedażą 4 faktury opiewające na łączną wartość 156.380,80 euro. Dwie faktury wystawione zostały w miesiącu październiku na wartość 117.958,00 euro z 14-dniowym terminem płatności, dwie kolejne transakcje dokonane zostały w miesiącu listopadzie, w związku z czym wystawiono dwie faktury na łączną wartość 38.422,80 euro, także z 14-dniowym terminem płatności. Dostawa towarów do zagranicznego kontrahenta odbyła się na warunkach (wg Incoterms 2000) CPT, czyli do oznaczonego przez odbiorcę miejsca przeznaczenia, tj. do Londynu. Przewoźnik wynajęty przez Spółkę dokonał przewozu towaru poza terytorium kraju, do miejsca przeznaczenia, zgodnie z danymi na fakturze sprzedaży. Towar został odebrany w Londynie przez osoby posługujące się danymi kontrahenta z Francji (pieczątka firmowa). Przewoźnik odesłał Spółce dokumenty potwierdzające prawidłowe dostarczenie towaru (dokument CMR). Spółka, dokonując transakcji dochowała należytej staranności: sprawdziła wiarygodność nabywcy, zweryfikowała numer VAT, który na dzień przeprowadzenia transakcji był aktywny. Firma ubezpieczająca należności po weryfikacji danych kontrahenta z Francji udzieliła Spółce ochrony ubezpieczeniowej na dokonane transakcje do wysokości 200 tys. euro. Po upływie terminu płatności wynikającego z faktur VAT, Spółka zwróciła się z zapytaniem do francuskiego kontrahenta w sprawie uregulowania należności. W konsekwencji okazało się, że Spółka padła ofiarą zorganizowanego przestępstwa, mającego na celu kradzież towarów. Przestępstwo polegało na dokonaniu dostawy towarów osobom bezprawnie posługującym się dokumentami firmy legalnie działającej i zarejestrowanej we Francji. Podejrzenie popełnienia przestępstwa Spółka zgłosiła 18.11.2011 r. Policji w Polsce. Sprawa toczyła się pod sygnaturą (). W protokole przesłuchania podane zostały dane kierowców, którzy dostarczyli towar do Londynu. 07 grudnia 2011 r. Spółka otrzymała zawiadomienie z Prokuratury Rejonowej, że wszczęte zostało śledztwo pod sygnaturą () w sprawie doprowadzenia w okresie od 10.10 2011 r. do 14.11.2011 r. Spółki do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci sprzętu RTV i komputerowego o łącznej wartości 156.380,80 euro, poprzez zamówienie i odebranie ww. towaru na terenie Wielkiej Brytanii bez uregulowania płatności za wystawione faktury przez osobę podającą się za przedstawiciela firmy X z siedzibą we Francji. W dniu 30 marca 2012 r. Spółka otrzymała postanowienie o umorzeniu śledztwa wobec niewykrycia sprawców przestępstwa.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne