Interpretacja indywidualna z dnia 25.11.2014, sygn. ILPP2/443-940/14-2/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-940/14-2/MR
Podatek od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT czynności polegającej na udzieleniu pożyczek.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółka, przedstawione we wniosku z dnia 21 sierpnia 2014 r. (data wpływu 25 sierpnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT czynności polegającej na udzieleniu pożyczek jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 sierpnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT czynności polegającej na udzieleniu pożyczek.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca rozważa utworzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która prowadzić będzie działalność pod firmą A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Wnioskodawca lub Pożyczkodawca, Spółka). Adresem do doręczeń dla Spółki w momencie jej zawiązania będzie ().
Zgodnie z wpisem w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przedmiotem działalności Pożyczkodawcy jest między innymi:
- pozostałe pośrednictwo pieniężne (PKD 64.19.Z),
- pozostałą finansową działalność usługową, gdzie indziej niesklasyfikowaną, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych (PKD 64.99.Z),
- pozostałe formy udzielania kredytów (PKD 64.92.Z).
Planowane jest, że Spółka zostanie przekształcona w spółkę osobową. Następnie spółka osobowa zawrze z osobą fizyczną będącą wspólnikiem Wnioskodawcy oraz spółki osobowej (dalej: Pożyczkobiorca lub Wspólnik) umowę pożyczki. Umowa pożyczki pomiędzy zostanie zawarta na terytorium Polski. Pożyczka będzie miała charakter odpłatny, tj. Pożyczkodawcy przysługiwać będzie wynagrodzenie w formie odsetek. Oprocentowanie pożyczki zostanie ustalone na warunkach rynkowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty