09.12.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 09.12.2014, sygn. ILPP4/443-485/14-2/EWW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-485/14-2/EWW

Podstawa opodatkowania importu towarów.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 9 września 2014 r. (data wpływu 15 września 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:

  • nieprawidłowe ‒ w zakresie podstawy opodatkowania importu towarów,
  • prawidłowe w zakresie prawa do odliczenia podatku.

UZASADNIENIE

W dniu 15 września 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podstawy opodatkowania importu towarów oraz prawa do odliczenia podatku.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Spółka zajmuje się produkcją komponentów do pojazdów użytkowych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka dokonuje importu towarów z terytorium państw trzecich. Zgłoszenia celnego towarów do objęcia ich procedurą dopuszczenia do swobodnego obrotu dokonuje za pośrednictwem agencji celnej na mocy udzielonego agencji pełnomocnictwa. Spółka stosuje procedurę uproszczoną w imporcie towarów, o której mowa w art. 33a ust. 1 uVAT, a więc rozlicza podatek należny z tytułu importu towarów w deklaracji VAT.

Towar na terytorium kraju sprowadzany jest za pośrednictwem firm spedycyjnych (przede wszystkim są to firmy krajowe, lecz zdarzają się przypadki gdy firmą spedycyjną jest również podmiot zagraniczny, niebędący podatnikiem podatku VAT w Polsce).

Spedytorzy posiadają zlecenie Spółki na obsługę i zapewnienie transportu od miejsca nadania w porcie na terytorium kraju trzeciego do miejsca rozładunku (w siedzibie Spółki) przez polskie porty morskie lub przez porty położone na terytorium UE (np. Hamburg).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne