01.12.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 01.12.2014, sygn. ILPB3/423-446/14-2/JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-446/14-2/JG

Czy wypłata Rodzinie zmarłego pracownika zadośćuczynienia wraz z należnymi odsetkami tytułem rekompensaty krzywd po stracie bliskiej osoby oraz zwrot kosztów procesu stanowi dla Spółki koszt uzyskania przychodów?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej przedstawione we wniosku z 26 sierpnia 2014 r. (data wpływu 2 września 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 września 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług budownictwa specjalistycznego ogólnego i inżynieryjnego. W związku z zakresem i charakterem prowadzonej działalności nasi pracownicy narażeni są na pracę w trudnych warunkach, czego konsekwencją są przypadki występowania chorób zawodowych lub wypadków przy pracy. Z chwilą zaistnienia powyższych sytuacji Pracodawca (dalej: Spółka) zobowiązany jest na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego do rekompensaty kosztów wywołanych uszkodzeniem ciała lub rozstrojem zdrowia.

W Spółce zaistniała sytuacja, w której długoletni pracownik Spółki poniósł śmierć w wyniku choroby zawodowej będącej następstwem działania czynników występujących w środowisku pracy. Rodzina zmarłego pracownika zwróciła się do Spółki o wypłatę zadośćuczynienia za doznaną krzywdę w wysokości 200.000 zł. Pracodawca uznał roszczenie za zasadne, natomiast nie zgodził się co do wysokości roszczenia uznając je za rażąco wygórowane. W związku z powyższym Rodzina wniosła pozew do sądu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne