Interpretacja indywidualna z dnia 01.12.2014, sygn. ILPB1/415-1002/14-2/AN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/415-1002/14-2/AN
Czy Wnioskodawca może zaliczyć jednorazowo do koszt6w uzyskania przychodów wydatki poniesione na remont drogi w części przypadającej proporcjonalnie do posiadanych udziałów w Spółce, czy koszty remontu drogi powinny być uznane jako inwestycja w obcym środku trwałym i amortyzowane?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 sierpnia 2014 r. (data wpływu 1 września 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 1 września 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka komandytowa, której Wnioskodawca jest komplementariuszem, poniosła koszt w wysokości 470 tys. zł netto w związku z remontem nawierzchni drogi dojazdowej do nowo wybudowanego biurowca spółki. Na koszt remontu składały się: koszty wykonania prac remontowych nawierzchni drogi, koszt niezbędnej dokumentacji projektowej oraz koszty nadzoru technicznego realizowanego w trakcie samego remontu. Spółka komandytowa posiada udział w prawie użytkowania wieczystego działki drogowej w wysokości 5,69% jej powierzchni całkowitej. Pozostałe udziały są w posiadaniu innych właścicieli posesji położonych wzdłuż drogi. Droga ta jest jedyną drogą dojazdową do biurowca. Remont drogi polegał na wymianie znacznie zdegradowanej i nierównej nawierzchni z trylinki i ułożeniu nowej z kostki betonowej, wraz z niezbędną wymianą podbudowy tej nawierzchni, ułożeniu nowych krawężników i odtworzeniem zniszczonej i praktycznie nieczynnej kanalizacji deszczowej. Prace te były niezbędne z uwagi na znaczne zniszczenia powstałe na skutek jej użytkowania przez ciężki sprzęt wykorzystywany W trakcie budowy biurowca oraz koniecznością zapewnienia odpływu wód opadowych gdyż stara instalacja kanalizacji deszczowej w tym rejonie była praktycznie nieczynna. Przeprowadzone prace nie spowodowały zwiększenia powierzchni drogi w stosunku do stanu pierwotnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty