Interpretacja indywidualna z dnia 26.08.2014, sygn. ILPB1/415-622/14-2/AA, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/415-622/14-2/AA
Podatek dochodowy od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z najmu nieruchomości w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 czerwca 2014 r. (data wpływu 20 czerwca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z najmu nieruchomości w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 czerwca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z najmu nieruchomości w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest właścicielem domu na 800 m ziemi i posiada stałe zameldowanie w gminie. Obecnie prowadzi działalność gospodarczą na terenie wiejskim, są to Kwatery Prywatne i rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Ruch turystyczny w miejscowości, w której mieszka Wnioskodawca jest nierówny i zamiera w okresie jesienno-zimowym co powoduje konieczność zawieszania działalności w tym okresie. Wnioskodawca mieszka wprawdzie na terenie górskim, ale brak wyciągów przyczynia się do nikłego zainteresowania tym terenem. W okresie wiosennym udaje się pozyskać kilka grup wycieczek szkolnych pozostałą część budżetu i tak skromnego uzupełniana jest w okresie urlopowym klientami indywidualnymi. Stale zmniejszająca się ilość turystów spowodowana jest również tym, iż w ostatnich latach zlikwidowano komunikację w dni wolne od pracy i tym samym odstraszono klienta nieposiadającego własnego środka lokomocji. Dotychczasowe rozliczenia z fiskusem i ZUS-em miały w założeniach postać opłat całorocznych przyjmując, że działalność będzie mogła być prowadzona przez cały rok. W rzeczywistości jak zaznaczono, okres aktywnej pracy zamyka się w czterech miesiącach, co stawia pod znakiem zapytania sensowność prowadzenia jakiejkolwiek działalności gospodarczej. W rezultacie Wnioskodawca będzie zmuszony po okresie letnim zamknąć działalność gospodarczą ponieważ kwota comiesięcznych wysokich składek do ZUS (w tej chwili Wnioskodawca jest na preferencyjnych składkach ZUS) oraz opłat z tytułu podatków lokalnych przewyższa wielokrotnie przychody osiągane z tytułu prowadzonej działalności. Aby w należyty sposób mieć uregulowane sprawy finansowe z Państwem Wnioskodawca chciałby skorzystać z możliwości opodatkowania jako najem podatkiem zryczałtowanym o stawce 8,5% bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej. Czynności związane z wynajmem pokoi we własnym domu nie są podejmowane w sposób zorganizowany i ciągły (stały), lecz okazjonalny (cztery miesiące w roku). Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 10 ust. 1 pkt 6 mówi, iż źródłem przychodów jest również najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty