Interpretacja indywidualna z dnia 04.06.2014, sygn. ILPP4/443-145/14-2/BA, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-145/14-2/BA
Miejsce świadczenia i opodatkowania wykonywanych usług.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 12 marca 2014 r. (data wpływu 26 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia (opodatkowania) wykonywanych przez Wnioskodawcę usług jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia (opodatkowania) wykonywanych przez Wnioskodawcę usług.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach swojej działalności gospodarczej świadczy on usługi transportu drogowego towarów. Jest to transport zarówno na terytorium kraju jak i poza terytorium kraju. Często ma miejsce sytuacja, gdy zlecającym mu usługę transportu jest podmiot zarejestrowany jako podatnik w innym kraju. Jednym z klientów Zainteresowanego jest podmiot mający zarejestrowaną działalność w Niemczech, natomiast nie jest on zarejestrowany w Niemczech jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Jest on zarejestrowany w Polsce jako podatnik VAT gdyż w Polsce również prowadzi działalność gospodarczą jednakże dla transakcji Wnioskodawcy zlecającym usługę transportu jest podmiot z siedzibą w Niemczech. Na jego rzecz (z podaniem nazwy adresu działalności zarejestrowanej w Niemczech) wystawiane są faktury VAT wynikające z wykonanych usług. Dla transakcji podmiot zarejestrowany w Polsce nie jest stroną umowy ani płatnikiem za wykonane usługi. Płatność za wykonane usługi dokonuje również podmiot z siedzibą w Niemczech. Do chwili obecnej wystawiając faktury dotyczące ww. usług transportu drogowego, Zainteresowany wystawiał faktury z naliczeniem polskiego podatku VAT wg odpowiednich stawek. Wątpliwości Wnioskodawcy natomiast budzi fakt, czy jego postępowanie jest prawidłowe. Wynika to między innymi z faktu, że kontrahent Zainteresowanego pomimo, że nie jest w Niemczech zarejestrowanym podatnikiem VAT, rozlicza w Niemczech VAT od tych usług na zasadzie samoopodatkowania. Powoduje to sytuację, że w dwóch krajach jest zapłacony podatek VAT od jednej usługi.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty