Interpretacja indywidualna z dnia 14.05.2014, sygn. ILPP1/443-177/14-2/AI, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-177/14-2/AI
Czy stanowisko Wnioskodawcy w sprawie możliwości odliczania podatku VAT bądź jego braku od zakupów dokonywanych w ramach realizacji projektu i stosowania przedstawionego sposobu wyliczenia wskaźnika proporcji na rok 2014 jest właściwe?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 3 marca 2014 r. (data wpływu 5 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą od sierpnia 2010 r., której przeważającym przedmiotem działalności są pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane m.in. szkolenia zawodowe. Jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą nie jest podmiotem objętym systemem oświaty zgodnie z ustawą z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty oraz na podstawie zaświadczenia o wpisie do ewidencji szkół i placówek niepublicznych. Poza szkoleniami zawodowymi finansowanymi ze środków UE Wnioskodawca prowadzi szkolenia komercyjne na rzecz innych podmiotów z wolnego rynku. Szkolenia zawodowe opłacane w 100% ze środków unijnych fakturowane są ze stawką ZW, natomiast szkolenia na rzecz pozostałych nabywców są opodatkowane stawką podstawową 23%. Wnioskodawca stał się czynnym podatnikiem podatku VAT od dnia 30 listopada 2013 r., ponieważ z tym dniem utracił prawo do zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1. Wielkopolski Instytut Rozwoju Przedsiębiorczości i Edukacji jako Wnioskodawca otrzymał dofinansowanie projektu w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka Priorytet 8: Społeczeństwo informacyjne - zwiększenie innowacyjności gospodarki Działania 8:2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B. Projekt będzie realizowany w latach 2014/2015. Projekt polegał będzie na zaprojektowaniu i wdrożeniu nowej aplikacji klasy B26 zawierającej zaawansowaną usługę elektroniczną automatycznego przetwarzania dużej ilości danych. Projekt skupia się na działaniach w ramach jednego procesu - organizacji szkoleń. Sama aplikacja będzie składać się z 8 powiązanych modułów, pozwalających na sprawne zarządzanie działaniami szkoleniowymi. Aplikacja to program zaliczany do wartości niematerialnych i prawnych. W związku z tym, że większość modułów ww. aplikacji (WNiP) będzie służyła zarówno sprzedaży opodatkowanej, jak i zwolnionej Wnioskodawca będzie rozliczał podatek VAT od dokonywanych zakupów związanych z realizacją projektu wskaźnikiem proporcji. Wskaźnik proporcji został obliczany w następujący sposób: wysokość sprzedaży opodatkowanej za rok 2013 w kwocie 189.313,31 zł do sprzedaży ogółem: 725.689,03 zł x 100%; (sprzedaż zwolniona kształtowała się na poziomie 536.375,72 zł). Wysokość tak obliczonego wskaźnika wynosi: 27%. W przypadku możliwości jednoznacznego przyporządkowania zakupów do czynności opodatkowanych lub zwolnionych, podatek VAT będzie odpowiednio odliczany w całości bądź też nie odliczany w przypadku dokonywania zakupów służących wykonywaniu czynności zwolnionych. Wskaźnik proporcji na rok 2014 został obliczony na podstawie obrotów z roku 2013.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty