28.01.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28.01.2014, sygn. ILPP1/443-998/13-2/AI, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-998/13-2/AI

Czy istnieje konieczność naliczenia i wykazania VAT należnego od wartości otrzymanej dotacji?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 30 października 2013 r. (data wpływu 4 listopada 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania otrzymanej dotacji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lutego 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania otrzymanej dotacji.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca - Sp. z o.o. jako spółka prawa handlowego realizuje zadania własne Gminy polegające na zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków na terenie Miasta i Gminy. Spółka prowadzi działalność na podstawie zezwolenia - decyzji Burmistrza z dnia 24 listopada 2005 r. Dążąc do zwiększenia ilości osób korzystających z wiejskiej sieci kanalizacyjnej Zarząd Spółki podjął decyzję o przystąpieniu do programu, który uruchomił Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (zwany dalej: NFOŚiGW) pn. Dofinansowanie przydomowych oczyszczalni ścieków oraz podłączeń budynków do zbiorczego systemu kanalizacyjnego. Przygotowany przez NFOŚiGW program ma na celu poprawę stanu wód powierzchniowych i podziemnych poprzez zapewnienie dofinansowania przedsięwzięć mających na celu wypełnienie wymogów Dyrektywy 91/271/EWG w sprawie oczyszczania ścieków komunalnych. Wsparciem finansowym objęte zostało zagospodarowanie ścieków bytowo-gospodarczych powstających w gospodarstwach domowych (w tym również zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mieszkaniowe), w gospodarstwach agroturystycznych oraz w obiektach użyteczności publicznej. W zakresie budowy podłączeń do sieci kanalizacyjnej program dotyczy obszarów, na których istnieje możliwość podłączenia się do istniejącego lub będącego w trakcie realizacji zbiorczego systemu kanalizacyjnego. Według założeń programu, beneficjentami są jednostki samorządu terytorialnego i ich związki lub podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego, natomiast odbiorcami pomocy - właściciele posesji, do których wykonano podłączenia do kanalizacji sanitarnej. Beneficjent programu (Spółka, Wnioskodawca) jest odpowiedzialny za wybór właścicieli wskazanych posesji do wykonania podłączenia do kanalizacji sanitarnej. Ponadto Beneficjent przygotowuje przetarg i wyłania wykonawcę robót, sprawuje nadzór inwestorski, dokonuje odbioru wykonanych podłączeń i odpowiada za terminowość prac. Odpowiedzialność i ryzyko spoczywają w całości na Spółce, która oprócz organizacji i nadzoru nad prowadzoną inwestycją rozlicza się finansowo z wykonawcą prowadzonych prac. W dniu 22 maja 2012 r. Spółka zawarła umowę o dofinansowanie w formie dotacji z NFOŚiGW na realizację tego programu, uzyskując w ten sposób środki pieniężne na częściowe pokrycie kosztów wykonania 87 podłączeń budynków do zbiorczego systemu kanalizacyjnego. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane z NFOŚiGW do wysokości 45% kosztów kwalifikowanych w formie bezzwrotnej dotacji. Dotacja w wysokości 84.315 zł została przekazana w dniu 28 czerwca 2013 r. przez NFOŚiGW na rachunek bankowy Spółki, na podstawie przedłożonych faktur VAT z wykonanych robót, jako częściowy zwrot poniesionych kosztów netto:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne