Interpretacja indywidualna z dnia 15.01.2014, sygn. ILPB2/436-284/13-2/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/436-284/13-2/MK
Czy zawarcie umowy, której przedmiotem jest nabycie przez Spółkę urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych wybudowanych z własnych środków przez Inwestorów stanowi czynność cywilnoprawną podlegającą opodatkowaniu PCC?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 października 2013 r. (data wpływu 17 października 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie obowiązku podatkowego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie obowiązku podatkowego.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz następujące zdarzenie przyszłe.
S.A. (dalej: Spółka) jest podmiotem świadczącym usługi wodociągowo-kanalizacyjne. Spółka działa na podstawie przepisów ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (t.j. Dz.U. z 2006 r., Nr 123 poz. 858 ze zm.; dalej: Ustawa) na terytorium () i okolicznych gmin. Strukturę własnościową Spółki tworzy aktualnie 10 Miast i Gmin oraz 11 osób fizycznych. W toku prowadzonej działalności, Spółka zawiera umowy, na mocy których nabywa urządzenia wodociągowe i kanalizacyjne od osób fizycznych, które je wybudowały we własnym zakresie (dalej: Inwestorzy), do czego jest zobowiązana na mocy art. 31 Ustawy. Podstawą nabycia urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych są pisemne umowy zawierane z Inwestorami, przy czym − w zależności od konkretnej sytuacji − umowy te: (i) mogą być nazywane umowami sprzedaży oraz (ii) mogą nie wskazywać wprost jako podstawy ich zawarcia przepisów Ustawy. Należności Inwestorów za przekazanie urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych, mogą być płatne jednorazowo, rozłożone na raty lub też mogą być uwzględnione w rozliczeniach Spółki z Inwestorem z tytułu zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków. Dotychczas Spółka traktowała zawarcie wspomnianych powyżej umów z Inwestorami jako czynność cywilnoprawną podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej: PCC), zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC oraz płaciła należny podatek z tego tytułu. Obecnie Spółka powzięła wątpliwości, czy zawieranie przez Spółkę z Inwestorami umów nabycia urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych − zarówno w przeszłości oraz w przyszłości − stanowi czynność cywilnoprawną podlegającą opodatkowaniu PCC.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty