08.01.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 08.01.2014, sygn. ILPP1/443-912/13-2/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-912/13-2/AW

Opodatkowanie podatkiem VAT przekazania elektronicznych bonów pieniężnych Bitcoin nabywanych poprzez stronę internetową.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 23 września 2013 r. (data wpływu 8 października 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT przekazania elektronicznych bonów pieniężnych Bitcoin nabywanych poprzez stronę internetową jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT przekazania elektronicznych bonów pieniężnych Bitcoin nabywanych poprzez stronę internetową.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca planuje wejść w posiadanie elektronicznych znaków legitymacyjnych dostępnych poprzez system teleinformatyczny z dostępem do sieci Internet. Nabywanie i sprzedaż Bitcoinów jest możliwe poprzez serwis internetowy pod adresem www.(...). Nazwa własna znaku legitymacyjnego to Bitcoin. Bitcoin jest elektronicznym bonem pieniężnym.

Wnioskodawca planuje część nabytych (pozyskanych) Bitcoinów przekazać osobom trzecim. Oznacza to, że Wnioskodawca prowadzić będzie obrót elektronicznymi bonami pieniężnymi (znakami legitymacyjnymi). Za przekazanie elektronicznych bonów pieniężnych Wnioskodawca pobierze prowizję. Transakcja taka (przekazanie bonów pieniężnych) nie jest dostawą towarów. Elektroniczny bon pieniężny nie jest bowiem towarem. Transakcja taka nie jest również usługą, ponieważ nabywca bonów pieniężnych nie uzyskuje żadnego świadczenia, nie uzyskuje żadnej realnej korzyści. Wskutek transakcji dochodzi bowiem do przesunięcia w aktywach finansowych nabywcy. Środki pieniężne w kasie i na rachunkach bankowych zamieniają się na inne środki pieniężne. Wynagrodzeniem dla zbywcy jest prowizja. Obrót elektronicznymi bonami pieniężnymi jest identyczny jak bonami towarowymi typu A Wnioskodawca w ogóle nie będzie wystawiać faktury, a jedynie notę księgową.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne