Interpretacja indywidualna z dnia 22.12.2014, sygn. ITPB2/436-234/14/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/436-234/14/MK
Czy podwyższenie kapitału zakładowego Wnioskodawcy pokryte wkładem niepieniężnym w postaci udziałów w spółce słowackiej SloCo, dających w niej większość praw głosów, będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 września 2014 r. (data wpływu 25 września 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podwyższenia kapitału zakładowego w związku z wniesieniem wkładu niepieniężnego w postaci udziałów w spółce z siedzibą na Słowacji jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 września 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podwyższenia kapitału zakładowego w związku z wniesieniem wkładu niepieniężnego w postaci udziałów w spółce z siedzibą na Słowacji.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: PolCo). Planowane jest podwyższenie kapitału zakładowego Wnioskodawcy i wyemitowanie nowych udziałów w zamian za wkład niepieniężny, którego przedmiotem będą udziały spółki z siedzibą na Słowacji o formie prawnej: spoločnost s ručením obmedzeným (dalej: SloCo). Wnoszącym wkład do Wnioskodawcy będzie osoba fizyczna posiadająca nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W wyniku wniesienia udziałów SloCo do Wnioskodawcy, uzyska on większość praw głosów w SloCo. Forma prawna spółki SloCo (spoločnost s ručením obmedzeným) została wymieniona w pkt 25 Załącznika nr 1 do Dyrektywy Rady 2008/7/WE z dnia 12 lutego 2008 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty