Interpretacja indywidualna z dnia 02.12.2014, sygn. ITPP1/443-1085/14/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1085/14/MN
Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usług budowlanych oraz budowlano-montażowych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8 września 2014 r. (data wpływu 11 września 2014 r.), uzupełnionym w dniu 28 listopada 2014 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usług budowlanych oraz budowlano-montażowych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 września 2014 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 27 listopada 2014 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usług budowlanych oraz budowlano-montażowych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca (zwany dalej: Spółka lub Wykonawca) jest firmą budowlaną, realizującą szeroki wachlarz usług budowlano-montażowych dla różnych zleceniodawców na podstawie zawartych umów. Umowy te zawierają zapisy, które m.in. określają dokumenty, na podstawie których Spółka jest uprawniona do wystawienia faktury za roboty oraz dokumenty potwierdzające wykonanie tych robót. Z reguły umowy te umożliwiają Wykonawcy rozliczenie wykonanych robót w okresach miesięcznych.
W przypadku umów realizowanych w oparciu o Warunki Kontraktu na budowę dla robót budowlanych i inżynieryjnych projektowanych przez Zamawiającego, Warunki Ogólne (FIDIC), przygotowane i opublikowane przez Międzynarodową Federację Inżynierów Konsultantów i Warunki Szczególne Kontraktu, Wykonawca po zakończeniu miesiąca przedkłada Inżynierowi Kontraktu (Przedstawicielowi Zamawiającego) wniosek o płatność przejściową (tabelę elementów rozliczeniowych), w którym wykazuje zrealizowane roboty, szczegółowo kwoty oraz pozycje, do których otrzymania Wykonawca uważa się za uprawnionego oraz załącza dokumenty uzasadniające np.: wyniki badań laboratoryjnych betonu, atesty, protokoły z prób i badań, szkice geodezyjne, aprobaty techniczne na zastosowane materiały itp. Spółka ma obowiązek skompletowania tej dokumentacji technicznej i zwykle proces ten trwa ok. 2-3 tygodni. W przypadku niektórych kontraktów Wykonawca nie może wystąpić z wnioskiem o płatność przejściową, jeżeli wartość wykonanych robót jest niższa od wymaganej kwoty minimalnej, np. wykonał roboty na kwotę 1 mln, a wymagana kwota minimalna wynosi 2 mln.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty