Interpretacja indywidualna z dnia 26.11.2014, sygn. ITPP3/443-488/14/MD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/443-488/14/MD
Stawka podatku jaką należy zastosować do usług montażu i instalacji paneli fotowoltaicznych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 sierpnia 2014 r. (data wpływu 3 września 2014 r.), uzupełnionym w dniu 14 listopada 2014 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku jaką należy zastosować do usług montażu i instalacji paneli fotowoltaicznych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych (PKOB 111) jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 września 2014 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 14 listopada 2014 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku jaką należy zastosować do usług montażu i instalacji paneli fotowoltaicznych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych (PKOB 111).
We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka jest czynnym podatnikiem VAT i producentem systemów mocowań instalacji fotowoltaicznych oraz dostawcą paneli fotowoltaicznych, inwerterów i innych akcesoriów niezbędnych do instalacji paneli fotowoltaicznych. Zamierza rozpocząć prowadzenie działalności usługowej, w ramach której będzie wykonywać m.in. usługi z zakresu montażu i instalacji paneli fotowoltaicznych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych (PKOB 111) w obrębie działki inwestora. Panele fotowoltaiczne przetwarzają światło słoneczne na energię elektryczną, czyli inaczej wytwarzają prąd elektryczny z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. Panele fotowoltaiczne przeznaczone są do zaopatrywania w energię elektryczną wszelkiego rodzaju urządzeń elektrycznych. Instalacje produkujące prąd oparte są na ogniwach fotowoltaicznych. System składa się z elementów wewnątrz i na zewnątrz budynku. Elementem zewnętrznym są ogniwa fotowoltaiczne, które montuje się na konstrukcji znajdującej się na połaci dachowej lub na samodzielnej konstrukcji na terenie posesji poza obrysem budynku. Elementem znajdującym się wewnątrz budynku jest inwerter. Wszystkie elementy połączone są instalacją elektryczną. Jest to instalacja działająca jako integralna całość, której poszczególne elementy nie mogą funkcjonować samodzielnie. Powyższe oznacza, że w przypadku urządzeń czy instalacji część z nich jest instalowana bezpośrednio wewnątrz budynku, część na ścianach lub dachu budynku, a część poza obrębem budynku na terenie działki wokół domu. Analogicznie część usług związanych z instalacją ww. urządzeń wykonywana jest również zarówno bezpośrednio wewnątrz budynku, część na dachu (konstrukcji umieszczonej na dachu) budynku lub jego ścianach, a część poza bryłą budynku, na działce inwestora. Jednakże niezależnie od sposobu montażu danych urządzeń i wykonywanych usług przy ich instalowaniu, wszystkie wykorzystywane materiały, jak i wykonane usługi wchodzą w zakres jednej kompleksowej usługi montażu instalacji fotowoltaicznej. Nie istnieje możliwość rozgraniczenia (np. kosztowego lub materiałowego) części materiałów lub usług wykorzystywanych wewnątrz budynku oraz na zewnątrz lub poza jego obrębem, gdyż stanowią one całość danej instalacji. Dlatego usługa wyceniana będzie kompleksowo bez wyodrębniania cen jej poszczególnych elementów. Wyliczenie, co składa się na wykonaną usługę będzie miało znaczenie wyłącznie informacyjnie przy kalkulacji i ustalaniu ceny za konkretną usługę montażu paneli fotowoltaicznych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty