11.12.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11.12.2014, sygn. ITPB2/436-218/14/DSZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/436-218/14/DSZ

Datio in solutum.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 września 2014 r. (data wpływu 12 września 2014 r.) uzupełnionym pismem z dnia 5 grudnia 2014 r. (data wpływu 8 grudnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie przedmiotu opodatkowania jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 września 2014 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony w dniu 8 grudnia 2014 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie przedmiotu opodatkowania.

We wniosku tym przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zamierza zawrzeć z podmiotem trzecim (dalej: Pożyczkodawca) niebędącym wspólnikiem Wnioskodawcy umowę pożyczki pieniężnej (dalej: Umowa Pożyczki). W Umowie pożyczki zostanie określony termin przekazania (wydania) Wnioskodawcy przez Pożyczkodawcę kwoty pożyczki (dalej: Kwota Pożyczki) tzw. termin wymagalności zobowiązania Pożyczkodawcy do wydania Wnioskodawcy Kwoty Pożyczki.

Zobowiązanie do wydania Kwoty Pożyczki przed datą wymagalności tego zobowiązania może być przeniesione przez Pożyczkodawcę na podmiot trzeci w ramach zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa Pożyczkodawcy (dalej: ZCP). Głównym przedmiotem działalności ZCP według wiedzy uzyskanej przez Wnioskodawcę będzie zarządzanie wartościami intelektualnymi oraz prowadzenie działalności marketingowej. Ponadto przedmiotem aktywności ZCP ma być działalność w zakresie finansowania/udzielania pożyczek. W skład ZCP będzie wchodzić m.in. zespół składników majątkowych w postaci aktywów (środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, w tym znak towarowy, wyposażenie), praw i obowiązków a także zobowiązań wynikających z kontraktów, które wykonywane są w ramach ZCP, pracowników wykonujących pracę w ramach ZPC, a także zobowiązania, w tym zobowiązanie Pożyczkodawcy do wydania Wnioskodawcy Kwoty Pożyczki. W związku ze zbyciem ZCP przez Pożyczkodawcę, zobowiązanie do wydania Kwoty Pożyczki przejdzie na podmiot trzeci nabywający ZCP (dalej: Nabywca ZCP). W następstwie powyższego, Nabywca ZPC, odpowiednio do przepisów Kodeksu cywilnego będzie zobowiązany do wydania Wnioskodawcy Kwoty Pożyczki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne