29.10.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 29.10.2014, sygn. ITPP2/443-1027/14/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1027/14/EK

Brak włączania otrzymanej dotacji do podstawy opodatkowania na podstawie art. 29a ust. 1 ustawy, zwolnienia od podatku usług szkoleniowych i usług przeprowadzenia egzaminów, brak prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z organizacją szkoleń.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 29 lipca 2014 r. (data wpływu 30 lipca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • braku włączania otrzymanej dotacji do podstawy opodatkowania na podstawie art. 29a ust. 1 ustawy, zwolnienia od podatku usług szkoleniowych i usług przeprowadzenia egzaminu jest prawidłowe,
  • braku prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z organizacją szkoleń jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 lipca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku włączania otrzymanej dotacji do podstawy opodatkowania na podstawie art. 29a ust. 1 ustawy, zwolnienia od podatku usług szkoleniowych i usług przeprowadzenia egzaminu oraz braku prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z organizacją szkoleń.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka jest podatnikiem VAT czynnym. Przedmiotem działalności jest produkcja pozostałych wyrobów z tworzyw sztucznych PKD 2229Z. W dniu 29 maja 2014 r. podpisała umowę z Instytucją Pośredniczącą o dofinansowanie projektu A, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (poddziałanie 8.1.1. Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw). W ramach projektu Spółka zobowiązana jest do przeprowadzenia szeregu szkoleń dla pracowników i kadr zarządzających w zakresie zgodnym ze zdiagnozowanymi potrzebami, mających na celu podniesienie ich kompetencji zawodowych, a w efekcie wzrost konkurencyjności przedsiębiorstwa na rynkach europejskich. 100% planowanych kosztów projektu zostanie sfinansowane z przyznanej na ten cel dotacji (85% ze środków europejskich, 15% dotacja celowa z budżetu krajowego). Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że na skutek zmiany sytuacji na rynku szkoleń specjalistycznych ostateczna wartość szkolenia przewyższy kwotę planowaną we wniosku o dofinansowanie. W takiej sytuacji Spółka będzie zmuszona pokryć nadwyżkę wynikającą ze zmiany ceny z własnych środków. W toku realizacji projektu przewidziano m.in. następujące koszty do poniesienia: zakup usług szkoleniowych (ogólnych i technicznych), koszty druku materiałów szkoleniowych, koszty przeprowadzenia egzaminów (w jednym przypadku będzie to firma prowadząca szkolenie, w pozostałych, będą to podmioty, które nie przeprowadzały szkolenia), catering.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne