10.01.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 10.01.2014, sygn. ITPP2/443-1105/13/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1105/13/AK

Sposób opodatkowania świadczonych usług turystyki

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 14 października 2013 r. (data wpływu), uzupełnionym w dniu 18 grudnia 2013 r. (data wpływu), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania świadczonych usług jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 października 2013 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 18 grudnia 2013 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania świadczonych usług.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka jest biurem podróży. Posiada stosowne pozwolenia i co roku odnawiane gwarancje ubezpieczeniowe na prowadzenie takiej działalności gospodarczej. Głównym przedmiotem działalności jest obsługa firm w zakresie tzw. turystyki biznesowej, na którą składa się organizacja prezentacji, konferencji, szkoleń, imprez okolicznościowych, jak np. spotkania świąteczne, rocznice, etc., imprez organizacyjnych, wyjazdów nagrodowych.

Spółka jest również agentem IATA, co oznacza, że prowadzi sprzedaż biletów lotniczych na rzecz przewoźników tradycyjnych jak LOT czy Lufthansa. IATA zrzesza wszystkie tradycyjne linie lotnicze świata.

Poza wyżej opisanymi aktywnościami, Spółka podpisuje z klientami umowy o stałej współpracy w zakresie obsługi delegacji. W tej materii trudni się pośrednictwem w sprzedaży miejsc noclegowych (zawsze ze śniadaniem) w hotelach w Polsce i poza granicami kraju. Usługi hotelowe są nabywane zgodnie ze szczegółowym zamówieniem klienta. Spółka dokonuje też we własnym zakresie rozliczeń finansowych z dostawcami usług, a następnie obciąża zleceniodawcę. Dodatkowo, na życzenie klienta, do noclegów domawiane są czasami usługi gastronomiczne, wynajem samochodu, czy parking, w przypadku gdy klient podróżuje samochodem służbowym, bilety PKP/autobusowe, czasem bilety lotnicze. Często zamówienie wpływa sprecyzowane w jednym mailu, czasem jednak osobno zamawiane są bilety PKP, osobno bilety lotnicze i osobno noclegi, mimo że zamówienia te stanowią o jednej zorganizowanej usłudze świadczonej na rzecz klienta. Usługi noclegowe występują zawsze, natomiast usługi dodatkowe występują u niektórych klientów i dotyczą od 25-50% wszystkich zamówień.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne