Interpretacja indywidualna z dnia 10.01.2014, sygn. ITPB1/415-1069/13/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-1069/13/MR
W jaki sposób Wnioskodawca powinien ustalić koszt uzyskania przychodu ze zbycia udziałów w Sp. z o.o., tj. czy kosztem uzyskania przychodów ze zbycia udziałów w Sp. z o.o. będzie dla Wnioskodawcy przypadająca na niego (proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku) wartość majątku Spółki Jawnej, określona na dzień jej przekształcenia w Sp. z o.o. czy wartość wkładów wniesionych uprzednio przez Wnioskodawcę do Spółki Jawnej tj. wartość wkładu pieniężnego oraz wartość wkładu niepieniężnego, tj. wartość rynkowa przedsiębiorstwa Wnioskodawcy z dnia jego wniesienia do Spółki Jawnej?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z poźn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z poźn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 października 2013 r. (data wpływu 14 października 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia udziałów w spółce z o.o. nabytych w wyniku przekształcenia spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia udziałów w spółce z o.o. nabytych w wyniku przekształcenia spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca posiada udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej Sp. z o.o.). Sp. z o.o. powstała z przekształcenia spółki jawnej (dalej Spółka Jawna), w której Wnioskodawca był jednym z trzech wspólników, na podstawie przepisów rozdziału I działu III tytułu IV ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (dalej KSH). Wnioskodawca jako wkład do Spółki Jawnej wniósł środki pieniężne oraz przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, prowadzone indywidualnie przez Wnioskodawcę jako przedsiębiorcę, na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. W wyniku przekształcenia Spółki Jawnej w Sp. z o.o. Wnioskodawca, będący dotychczas wspólnikiem Spółki Jawnej, stał się wspólnikiem Sp. z o.o. i objął udziały w Sp. z o.o. Udziały w Sp. z o.o. Wnioskodawca oraz dwaj pozostali wspólnicy Spółki jawnej pokryli w całości majątkiem Spółki Jawnej. W związku z powyższym kapitał zakładowy Sp. z o.o. został w całości pokryty kapitałem własnym Spółki Jawnej. Wnioskodawca planuje zbycie udziałów Sp. z o.o. na rzecz podmiotu trzeciego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty