17.01.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17.01.2013, sygn. DD9/033/125/KCT/2011/PK-1325, Minister Finansów, sygn. DD9/033/125/KCT/2011/PK-1325

możliwość skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego, po spełnieniu ustawowych warunków

ZMIANA INTERPRETACJI INDYWIDUALNEJ

Na podstawie art. 14e § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) Minister Finansów, w związku ze stwierdzeniem nieprawidłowości interpretacji indywidualnej z dnia 19 lutego 2010 r. Nr IPPB4/415-815/09-2/JS, wydanej w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, zmienia z urzędu wyżej wymienioną interpretację stwierdzając, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 04 grudnia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, po spełnieniu ustawowych warunków, w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego, jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działając na podstawie § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.), wydał w dniu 19 lutego 2010 r., w imieniu Ministra Finansów, interpretację indywidualną dotyczącą podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego. Interpretacja wydana została na ww. wniosek z dnia 04 grudnia 2009 r.

Z przedstawionego we wniosku zaistniałego stanu faktycznego wynika, że na podstawie aktu notarialnego z 23.01.2007 r., Wnioskodawca nabył z żoną na własność, lokal mieszkalny wraz z udziałem we wspólnych częściach budynku za preferencyjną cenę 10.893 zł (lokal ten był własnością Miasta). Wraz z lokalem Wnioskodawca z żoną przyjęli prawo wieczystego użytkowania udziału w gruncie, na którym posadowiony jest budynek z nabytym lokalem mieszkalnym. Nabycia dokonano ze wspólnego dorobku na prawie wspólności ustawowej. W lokalu tym zameldowana była, od 1990 roku, tylko żona Wnioskodawcy. Wnioskodawca nie był w nim zameldowany, ponieważ pierwotnym najemcą lokalu była Jego teściowa, która nie zgadzała się na zameldowanie Wnioskodawcy przed wykupem mieszkania, a po wykupie Wnioskodawca z żoną nie widzieli takiej potrzeby, skoro i tak mieszkanie stanowiło własność Wnioskodawcy i żony. Wnioskodawca niemniej pragnie wskazać, iż pomimo braku zameldowania w przedmiotowym lokalu, był wraz z żoną zaangażowany w jego utrzymanie od chwili wykupu do sprzedaży i tam też najczęściej mieszkał wraz ze swoją rodziną (żoną i dwójką dzieci). Natomiast formalnie Wnioskodawca był zameldowany w swoim domu rodzinnym i nie miało to wpływu na wspólne życie Wnioskodawcy i Jego rodziny. Z powodów rodzinnych (mieszkanie było za małe dla rodziny), Wnioskodawca wraz z żoną postanowili nabyty lokal sprzedać. Dokonano tego na podstawie aktu notarialnego z 12.11.2009 r., sprzedając wskazany lokal wraz z przynależnymi do niego prawami za kwotę łączną 100.000 zł. Po sprzedaży lokalu żona Wnioskodawcy złożyła w miejscowym urzędzie skarbowym oświadczenie o spełnieniu warunków do zwolnienia kwoty uzyskanej ze sprzedaży mieszkania. Wnioskodawcy takie prawo przysługuje, jak wynika z przepisów przejściowych zawartych w art. 8 ust. 3 powołanej ustawy z 6.11.2008 r. w terminie złożenia zeznania rocznego za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie nieruchomości. Wnioskodawca wskazał, iż dołącza do wniosku kserokopie aktów notarialnych: 1/ z 23.01.2007 r., 2/ z 12.11.2009 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne