30.10.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30.10.2013, sygn. DD3/033/207/KDJ/13/RD-112892/13, Minister Finansów, sygn. DD3/033/207/KDJ/13/RD-112892/13

możliwość odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne

ZMIANA INTERPRETACJI INDYWIDUALNEJ

Na podstawie art. 14e § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) Minister Finansów, w związku ze stwierdzeniem nieprawidłowości interpretacji indywidualnej z dnia 2 lutego 2011 r. Nr ILPB2/415-1320/10-2/WM wydanej w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, zmienia z urzędu wyżej wymienioną interpretację stwierdzając, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku złożonym w dniu 24 listopada 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Dnia 2 lutego 2011 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając na podstawie § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) w imieniu Ministra Finansów, wydał interpretację indywidualną dotyczącą podatku dochodowego od osób fizycznych. Interpretacja wydana została na ww. wniosek złożony w dniu 24 listopada 2010 r., w którym przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni zamierza rozliczyć podatek dochodowy od osób fizycznych za 2010 r. wspólnie z mężem. Wnioskodawczyni jest osobą niepełnosprawną od 20 lat, a kolejne orzeczenie komisji lekarskiej uznaje Ją za całkowicie niezdolną do pracy. Wnioskodawczyni choruje na reumatoidalne zapalenie stawów. Ma protezy stawów kolanowych i stawu skokowego lewego oraz trudności w poruszaniu się. Porusza się o kuli. Mąż Wnioskodawczyni, z racji prowadzonej działalności gospodarczej, większość czasu przebywa poza domem. Jest kierowcą i prowadzi usługi transportowe. Dzieci Wnioskodawczyni są nieletnie, a starsza córka mieszka w internacie. Większość dnia Wnioskodawczyni spędza sama w domu, w związku z czym chciałaby przystosować kotłownię, do której musi wchodzić wąskim zejściem po schodach wiele razy dziennie; w tej chwili w piwnicy jest zwykły piec węglowy. Jego obsługa powoduje zmęczenie Wnioskodawczyni (męczliwość mięśni), nadwerężenie i ból przykurczonych dłoni oraz obciążenie protez. W starym piecu proces spalania musi być ciągle kontrolowany, gdyż za mocne rozpalenie się węgla w piecu powoduje zagotowanie się wody, a wygaśnięcie pieca skutkujące koniecznością ponownego schodzenia do kotłowni i rozpalania w piecu. Wykonanie wielu z tych czynności jest trudne z uwagi na stan zdrowia Wnioskodawczyni, dlatego też zamierza zakupić kocioł c.o. z automatycznym podajnikiem paliwa stałego z towarzyszącą mu instalacją hydrauliczną i zasobnikiem ciepłej wody. Wymiana starego kotła na kocioł nowej generacji z automatycznym podajnikiem wraz z towarzyszącą instalacją hydrauliczną spowoduje, iż Wnioskodawczyni będzie schodzić do piwnicy w celu obsługi pieca bardzo rzadko (raz na 5 dni), co zapewni Jej należyte warunki egzystencji. Ponadto ww. wydatek umożliwi Wnioskodawczyni samodzielną obsługę takiego kotła c.o.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne