04.06.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 04.06.2013, sygn. PT8/033/198/674/AMT/PT-577/RD54271, Minister Finansów, sygn. PT8/033/198/674/AMT/PT-577/RD54271

opodatkowanie podatkiem od towarów i usług usług polegających na przeprowadzeniu eksperymentów leczniczych

ZMIANA INTERPRETACJI INDYWIDUALNEJ

Na podstawie art. 14e § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) Minister Finansów, wobec stwierdzenia nieprawidłowości interpretacji indywidualnej z dnia 14 czerwca 2012 r. nr IBPP4/443-263/12/JP, wydanej, w imieniu Ministra Finansów, przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, na wniosek z dnia 12 marca 2012 r. (data wpływu 14 marca 2012 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług usług polegających na przeprowadzeniu eksperymentów leczniczych, zmienia ww. interpretację z urzędu stwierdzając, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione w ww. wniosku jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 marca 2012 r. do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach został złożony ww. wniosek z dnia 12 marca 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług usług polegających na przeprowadzeniu eksperymentów leczniczych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca wskazał, iż jest samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej. Jego wiodącą działalnością jako szpitala jest świadczenie stacjonarnych usług medycznych służących zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia głównie w zakresie schorzeń reumatologicznych. W celu poszerzenia oferty dla pacjentów Szpital dodatkowo prowadzi na zlecenie firm farmaceutycznych badania kliniczne klasyfikowane do tej pory jako Pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowana.

W zawieranych umowach firmy farmaceutyczne poprzez badaczy (lekarzy zatrudnionych w Szpitalu) prowadzą badania kliniczne leku zarejestrowanego już w Polsce i stosowanego już w medycynie w ciężkich postaciach reumatoidalnego zapalenia stawów. Badanie kliniczne w Szpitalu polega na zastosowaniu tych leków w innych fazach choroby, niż to było dotychczas zalecane.

Ponieważ działanie leku jest już powszechnie znane, badanie kliniczne ma tu na celu ustalenie stopnia reakcji organizmu ludzkiego na kolejność podawania poszczególnych dawek. W ramach zawartych umów ponadto Szpital zapewnia opiekę pacjentom, biorącym udział w badaniu klinicznym, wykonuje badania, procedury i testy diagnostyczne medyczne niezbędne w badaniu klinicznym, prowadzi dokumentację medyczną według odrębnych przepisów, udostępnia część pomieszczeń, urządzenia i materiały szpitalne dla celów przeprowadzenia badań klinicznych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne