Interpretacja indywidualna z dnia 02.12.2013, sygn. IPPP3/443-810/13-2/KC, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-810/13-2/KC
w zakresie prawidłowego rozliczenia nabycia wewnątrzwspólnotowego towaru w ramach umowy komisu oraz umowy agencyjnej z kontrahentem z X.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 29.08.2013 r. (data wpływu 2.09.2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowego rozliczenia nabycia wewnątrzwspólnotowego towaru w ramach umowy komisu oraz umowy agencyjnej z kontrahentem z X. jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2.09.2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowego rozliczenia nabycia wewnątrzwspólnotowego towaru w ramach umowy komisu oraz umowy agencyjnej z kontrahentem z X. .
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące stan faktyczny:
GM. z siedzibą w Polsce (dalej G ) jest czynnym podatnikiem podatku VAT oraz zarejestrowanym podatnikiem VAT-UE.
W 2011 roku G PL podpisał umowę agencyjną ze swoim jedynym udziałowcem - firmą z siedzibą w X. (dalej: G US). Zgodnie z powyższą Umową G PL podjął się sprzedaży na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej towarów dostarczanych przez G US. Sprzedaż jest realizowana w imieniu własnym G PL lecz na rachunek i ryzyko G US. Umowa agencyjna zastrzega, że G PL występuję w charakterze niezależnego wykonawcy, a nie w charakterze przedstawiciela prawnego G US. Dostawa towarów do G PL jest realizowana przez G US z terytorium B , w którym to państwie podmiot amerykański jest zarejestrowany jako podatnik od wartości dodanej (dalej G BE). W umowie agencyjnej zastrzeżono, że G US zachowuje tytuł prawny, ryzyko utraty oraz rzeczywiste prawo własności do dostarczanych towarów do momentu, gdy G PL sprawi, że tytuł zostanie bezpośrednio przeniesiony z G US na klienta. Ceny i upusty dotyczące towarów ustala G US, a G PL zobowiązany jest do ich stosowania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty