17.12.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17.12.2013, sygn. IPPB3/423-842/13-2/EŻ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-842/13-2/EŻ

Czy odpisy na fundusz remontowy od lokali użytkowych stanowiłyby koszt uzyskania przychodu na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni Mieszkaniowej, przedstawione we wniosku z dnia 04.10.2013r. (data wpływu: 11.10.2013r.) w sprawie o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11.10.2013r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów na fundusz remontowy tworzony od lokali użytkowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest X.Y i posiada w swoich zasobach budynki mieszkalne oraz jeden budynek biurowy. W budynkach mieszkalnych znajdują się także lokale użytkowe z własnościowym prawem, lokale użytkowe stanowiące własność wyodrębnioną a także lokale użytkowe z umową najmu. Wszystkie te lokale X. zalicza do zasobów mieszkaniowych. Jednakże od lokali mieszkalnych dokonuje odpisów na fundusz remontowy w wysokości ustalonej indywidualnie dla każdego budynku. Natomiast fundusz na remonty od lokali użytkowych powstaje z wpłat wnoszonych w miesięcznych ratach przez członków Spółdzielni i właścicieli niebędących członkami Spółdzielni w wysokościach wynikających z potrzeb remontowych. Kosztem uzyskania przychodu są wtedy faktycznie poniesione nakłady na remonty lokali użytkowych. W przyszłości X. chciałaby ujednolicić zasady dotyczące funduszu remontowego od lokali mieszkalnych i użytkowych w ten sposób, że od lokali użytkowych również dokonywać odpisów na fundusz remontowy co uprościłoby te zasady.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne