Interpretacja indywidualna z dnia 18.12.2013, sygn. IPPP2/443-1267/13-2/AO, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-1267/13-2/AO
Moment opodatkowania podatkiem VAT środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku powierniczym
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 20 listopada 2013 r. (data wpływu 25 listopada 2013 r. ) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu opodatkowania podatkiem VAT środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku powierniczym - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 listopada 2013 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu opodatkowania podatkiem VAT środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku powierniczym.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa (zwana dalej Wnioskodawcą lub Spółka) prowadzi działalność m.in. w zakresie budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego i usługowego oraz sprzedaży lokali mieszkalnych i usługowych we wzniesionych budynkach.
W związku z realizowaną inwestycją oraz rozpoczęciem sprzedaży mieszkań przy zastosowaniu warunków i zasad wynikających z ustawy z dnia 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego Spółka zawarła z bankiem umowę otwartego rachunku powierniczego. Zgodnie z umową na prowadzenie rachunku Spółka jest posiadaczem rachunku (powiernikiem). Środki wpływające na rachunek pochodzą od przyszłych nabywców lokali w inwestycji, której budowę Spółka realizuje. Wpłaty poszczególnych nabywców mieszkań odbywają się w terminach i wielkościach ściśle określonych umową deweloperską na rachunki indywidualnie przypisane do każdego nabywcy. Środki zgromadzone w ramach otwartego rachunku powierniczego podlegają ochronie. Spółka ma ograniczone prawo do dysponowania środkami zgromadzonymi na rachunku. Przede wszystkim wydatkowanie środków może nastąpić wyłącznie na realizację inwestycji ściśle określonej w umowie o ustanowienie rachunku powierniczego. Z tego względu Wnioskodawca dla każdej inwestycji zawiera odrębne umowy rachunków powierniczych. Środki zgromadzone na rachunku wypłacane są na rachunek bieżący Spółki po spełnieniu ściśle określonych warunków. Tymi warunkami jest m.in. zakończenie określonego etapu prac budowlanych, zgodnie z załączonym do umowy o prowadzenie rachunku powierniczego załącznikiem. Przed zrealizowaniem dyspozycji wypłaty środków złożonej przez Wnioskodawcę w banku, ten dokonuje kontroli zakończenia procesu realizacji określonego etapu inwestycji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty