Interpretacja indywidualna z dnia 12.12.2013, sygn. IPPB4/415-615/13-2/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/415-615/13-2/JK
1) Czy po stronie pracownika powstaje przychód do opodatkowania, a po stronie Spółki powstaje obowiązek pobrania podatku w sytuacji, gdy pracownicy Spółki korzystają z rabatu zgodnie z Programem?2) Czy po stronie Spółki powstaje obowiązek pobrania podatku w sytuacji, gdy osoby inne niż pracownicy Spółki korzystają z rabatu zgodnie z Programem?3) Czy po stronie Spółki powstaje obowiązek przygotowania i przesłania do odpowiedniego urzędu skarbowego informacji podatkowej w sytuacji, gdy osoby inne niż pracownicy Spółki korzystają z rabatu zgodnie z Programem?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.), oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 września 2013 r. (data wpływu 20 września 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 września 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Przedmiotem działalności Spółki (Wnioskodawca) jest dystrybucja wyrobów z biżuterii. Spółka prowadzi sklepy z biżuterią oraz posiada większość udziałów w innej polskiej spółce kapitałowej (dalej: Spółka Zależna). Wnioskodawca planuje wprowadzić program (dalej: Program), na mocy którego określony krąg osób fizycznych (osobami uprawnionymi przez Wnioskodawcę będą wszelkie osoby dysponujące w momencie dokonywania zakupu kartą Programu, czyli np.: klienci Spółki i Spółki Zależnej, znajomi pracowników Spółki i Spółki Zależnej i ich członkowie rodzin, a także pracownicy Spółki i Spółki Zależnej) będzie uprawniony do zakupów biżuterii ze znacznym rabatem (np. rzędu 50%) w stosunku do cen stosowanych wobec innych klientów w sklepach prowadzonych przez Spółkę. Zasady Programu będą wynikały z regulaminu Programu przyjętego przez Spółkę, który określi wszystkie istotne zasady funkcjonowania Programu. Podstawą do przyznania rabatu na zakup towarów będzie karta Programu. Model dystrybucji kart Programu zakłada, że zostaną one wydane w pierwszej kolejności pracownikom zatrudnionym w Spółce oraz w Spółce Zależnej, którzy będą udostępniali te karty innym osobom. Karty Programu będą wydane również członkom zarządu oraz członkom rady nadzorczej Spółki oraz Spółki Zależnej, którzy będą mogli je udostępniać innym osobom. W dalszej części wniosku są oni nazywani zbiorczo pracownikami, nawet jeśli nie łączy ich ze Spółką/Spółką Zależną stosunek pracy w rozumieniu Kodeksu pracy. Każda karta będzie plastikowa i będzie miała nadrukowany numer karty oraz logo Spółki. Nie znajdą się na niej dane osób, którym karta zostaje wydana (w szczególności imiona i nazwiska). Spółka może prowadzić ewidencję, z której wynika, którym osobom zostały pierwotnie przyznane dane karty, lecz nie będzie ewidencjonowała osób, którym pracownicy udostępniają karty.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty