19.11.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 19.11.2013, sygn. IPPP1/443-855/13-2/JL, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-855/13-2/JL

Usługi dokształcania zawodowego, świadczone przez Wnioskodawcę jako podwykonawcę Spółki, korzystają ze zwolnienia z podatku VAT. Świadczone przez Wnioskodawcę usługi dodatkowe o charakterze konsultacji świadczone na rzecz uczestników szkoleń, odbywające się po zakończeniu szkoleń i pozostające w związku merytorycznym z przedmiotem szkoleń, finansowane ze środków publicznych, nie korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, lecz podlegają opodatkowaniu podstawową, 23% stawką VAT.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku (data wpływu 26.08.2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • zwolnienia od podatku VAT świadczonych usług szkoleniowych jest prawidłowe,
  • zwolnienia od podatku VAT świadczonych usług doradczych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26.08.2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT świadczonych usług szkoleniowych i doradczych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest przedsiębiorcą prowadzącym indywidualną działalność gospodarczą, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach zawartej ze spółką S. (dalej: Spółka) umową, Wnioskodawca świadczy na jej rzecz usługi szkoleniowe (trener) oraz inne opisane w dalszej części niniejszego wniosku. Usługi te (szkoleniowe) pozostają w związku z podpisaną przez Spółkę z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości umową na dofinansowanie projektu A (dalej: Umowa). Program ten przeprowadzany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Usługi świadczone na rzecz klientów Spółki mieszczą się w zakresie przedmiotowym usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 29 Ustawy o VAT oraz § 13 ust. 1 pkt 20 Rozporządzenia. Niezależnie od powyżej opisanej usługi program dopuszcza dofinansowanie indywidualnych konsultacji z jej uczestnikami nt. objęty szkoleniem. Wnioskodawca świadczył będzie zatem na rzecz Spółki (a ściślej jej kontrahentów) nie tylko usługę mieszczącą się w kształceniu zawodowym ale również usługę, ściśle z nią związaną, a zbliżoną w swej treści do usługi doradczej. Zarówno usługa o charakterze głównym (szkolenia) jak i wspomniana usługa dodatkowa będą dofinansowane w co najmniej 85% ze środków publicznych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne