Interpretacja indywidualna z dnia 19.09.2013, sygn. IPPP2/443-609/13-2/BH, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-609/13-2/BH
Usługi zarządzania wierzytelnościami zbytymi na rzecz funduszu sekurytyzacyjnego w ramach przelewu wierzytelności lub umowy o subpartycypację nie będą korzystały ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy. W konsekwencji usługi powyższe należy opodatkować, zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy, stawką podatku - 23%.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13.06.2013r. (data wpływu 21.06.2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonej przez Bank usługi jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21.06.2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonej przez Bank usługi.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka S.A. (dalej: Bank) jest bankiem z siedzibą w Polsce, wykonującym w ramach prowadzonej działalności gospodarczej czynności bankowe, o których mowa w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (tj. Dz. U. z 2002 r., Nr 72, poz. 665, z zm.). W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą Bankowi przysługują różnego rodzaju wierzytelności wobec klientów Banku, w tym wierzytelności z tytułu udzielonych kredytów i pożyczek oraz z innych transakcji finansowych zwolnionych z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38-40 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. W celu upłynnienia posiadanych aktywów i pozyskania środków pieniężnych na finansowanie działalności, Bank rozważa zbycie do funduszu sekurytyzacyjnego określonych portfeli wierzytelności w drodze przelewu wierzytelności lub poprzez umowę o subpartycypację w rozumieniu ustawy o funduszach inwestycyjnych. Po zbyciu wierzytelności (przelew wierzytelności) lub praw do strumienia pieniądza z tych wierzytelności (umowa o subpartycypację) do funduszu sekurytyzacyjnego, na podstawie umowy zawartej z tym funduszem, Bank może świadczyć na rzecz funduszu usługi zarządzania wierzytelnościami zbytymi na rzecz funduszu. Świadczenie tych usług przez Bank ma to uzasadnienie, iż fundusz w celu obsługi i zarządzania portfelem musiałby zatrudnić dodatkowy wykwalifikowany personel. Outsourcing tych czynności na Bank jest także racjonalny z tego względu, iż Bank w chwili obecnej jako właściciel tych wierzytelności wykonuje wszystkie planowane czynności i nie wiązałoby się to z istotnym ryzykiem dla funduszu i zwiększonymi kosztami działania funduszu obciążającymi wartość aktywów netto. W ramach zarządzania wierzytelnościami nabytymi przez fundusz sekurytyzacyjny Bank może wykonywać na rzecz funduszu, czynności takie jak, w szczególności:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty