Interpretacja indywidualna z dnia 25.10.2013, sygn. IPPB1/415-917/13-2/KS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-917/13-2/KS
Czy wydatek środków pozyskanych z kredytu na zakup Akcji, odsetki od kredytu inwestycyjnego zaciągniętego przez Wnioskodawcę w 2010 r. i przeznaczonego w całości na zakup Akcji oraz poniesione koszty obsługi prawnej związane z przygotowaniem transakcji zakupu Akcji powinny zostać rozliczone przez Wnioskodawcę jako koszt uzyskania przychodu w momencie przeprowadzenia planowanego dobrowolnego umorzenia Akcji?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012, poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 25.07.2013 r. (data wpływu 01.08.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:
- możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z dobrowolnym umorzeniem akcji - jest prawidłowe,
- zastosowania art. 22 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 01.08.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z dobrowolnym umorzeniem akcji.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzący działalność gospodarczą w czerwcu 2010 r. zaciągnął kredyt inwestycyjny w kwocie 4.000.000,00 zł, z przeznaczeniem w całości na sfinansowanie zakupu 50% akcji w kapitale akcyjnym spółki komandytowo-akcyjnej (dalej jako SKA). Całość pozyskanych z kredytu środków pieniężnych została przeznaczona przez Wnioskodawcę na zakup 50% akcji w kapitale akcyjnym SKA (dalej jako Akcje). Akcje zostały ujęte w księgach rachunkowych prowadzonych przez Wnioskodawcę. Z tytułu udzielenia kredytu Wnioskodawca był na mocy umowy kredytowej zobowiązany m.in. do zapłaty odsetek od kredytu. Odsetki naliczane były w okresach miesięcznych od momentu wykorzystania środków pieniężnych pochodzących z kredytu w 2010 r., do dnia poprzedzającego dzień spłaty. Ponadto, Wnioskodawca poniósł także koszty obsługi prawnej związane z przygotowaniem transakcji zakupu Akcji. Kredyt wraz z odsetkami został już spłacony przez Wnioskodawcę. W 2010 r. część odsetek od kredytu została przez Wnioskodawcę rozliczona jako koszty uzyskania przychodu ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991, Nr 80, poz. 350, ze zm., dalej jako UPDOF) - pozarolnicza działalność gospodarcza. W kolejnych latach Wnioskodawca nie rozliczał odsetek od kredytu jako kosztu uzyskania przychodu, z uwagi na istotne wątpliwości co do poprawności takiego działania. Aktualnie planowane jest dobrowolne umorzenie akcji w kapitale akcyjnym SKA należących do Wnioskodawcy za wynagrodzeniem. Przedmiotem działalności Wnioskodawcy nie jest obrót udziałami lub akcjami.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty