Interpretacja indywidualna z dnia 17.12.2013, sygn. IBPBI/2/423-1226/13/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-1226/13/AP
Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym, począwszy od 1 stycznia 2014 r., sporządzanie w Spółce spisu z natury raz w roku i korygowanie kosztów o wartość niezużytych materiałów i towarów na koniec roku podatkowego (kalendarzowego) jest wystarczające dla prawidłowego ustalania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 13 września 2013 r. (data wpływu do tut. BKIP 19 września 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalania sposobu wyliczania zaliczek na podatek dochodowy jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 września 2013 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalania sposobu wyliczania zaliczek na podatek dochodowy.
We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest osobą prawną i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Podstawową działalnością Spółki jest świadczenie usług hotelarskich (oferowanie noclegów w hotelu) i gastronomicznych (wydawanie posiłków w restauracji oraz catering). Spółka prowadzi księgi rachunkowe zgodnie z ustawą o rachunkowości. Zgodnie z przyjętą polityką rachunkowości Spółka ewidencjonuje koszty zgodnie z zapisami art. 17 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.); polega ona na odpisywaniu w koszty wartości materiałów i towarów na dzień ich zakupu oraz wyrobów gotowych w momencie ich wytworzenia, połączonym z ustaleniem stanu tych składników aktywów i jego wyceną oraz korektą kosztów o wartości tego stanu, nie później niż na dzień bilansowy. W związku z tym w polityce rachunkowości przyjęto sporządzanie spisu z natury raz w roku na dzień bilansowy, tj. na 31 grudnia każdego roku, uznając, iż okresem sprawozdawczym jest rok podatkowy pokrywający się w przypadku Spółki z rokiem kalendarzowym. Zakupione materiały i towary oraz wytworzone produkty gotowe stanowią koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami w rozumieniu art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. 2011 r. Nr 74 poz. 397 ze zm.), są to bowiem materiały zużywane bezpośrednio podczas wykonywania usług. W 2013 r. Spółka wpłaca zaliczki na podatek w uproszczonej formie, zgodnie z art. 25 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, natomiast począwszy od 1 stycznia 2014 r. rezygnuje z uproszczonej metody i wpłacać będzie zaliczki na podatek na zasadach ogólnych. Zdarzenie przyszłe będące przedmiotem niniejszego wniosku dotyczy okresu od 1 stycznia 2014 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty