19.12.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 19.12.2013, sygn. IBPBI/1/415-999/13/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-999/13/AP

dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości i sposobu amortyzacji budynku mieszkalnego, o którym mowa we wniosku

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 25 września 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 30 września 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości oraz sposobu amortyzacji budynku mieszkalnego, częściowo wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 września 2013 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości oraz sposobu amortyzacji budynku mieszkalnego, częściowo wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie usług weterynaryjnych. Działalność usługową wykonuje w większości w terenie, tzn. u klienta. Natomiast część usług świadczy w gabinecie weterynaryjnym, który znajduje się w budynku mieszkalnym jednorodzinnym. Budynek ten jest własnością Wnioskodawcy oraz Jego żony, został nabyty (wybudowany) we wspólności majątkowej małżeńskiej, która trwa nieprzerwanie przez cały okres małżeństwa. Powierzchnia budynku ogółem wynosi 190,65 m, w tym 16,38 m zajmuje gabinet weterynaryjny (cele związane z działalnością gospodarczą). Powyższe powoduje, że powierzchnia przeznaczona i wykorzystywana na cele działalności gospodarczej, za zgodą żony, wynosi 8,6% ogólnej powierzchni budynku. Ww. powierzchnia zgłoszona jest w urzędzie gminy do podatku od nieruchomości i decyzja wydana w tym zakresie obejmuje powierzchnię 16,38 m na cele działalności gospodarczej. W związku z warunkami rynkowymi celem jak najbardziej wydłużonego czasu otwarcia gabinetu weterynaryjnego ta powierzchnia gabinetu jest również wynajmowana innemu lekarzowi weterynarii, na cele świadczenia przez niego własnych usług weterynaryjnych. Dzięki temu, w czasie gdy Wnioskodawca świadczy usługi poza gabinetem, tj. u klienta, kolega weterynarz jest w gabinecie i świadczy własne usługi weterynaryjne i odwrotnie wg podziału na dni i czas otwarcia placówki. Z tytułu wynajmu ww. gabinetu Wnioskodawca uzyskuje przychód stanowiący przychód podatkowy z działalności gospodarczej. W związku z powyższym, tj. w związku z wykorzystywaniem części budynku mieszkalnego na cele działalności gospodarczej powstała niejasność w zakresie obowiązku obliczania amortyzacji od ww. powierzchni związanej z działalnością gospodarczą oraz obowiązku zaliczania odpisów dokonywanych od wartości początkowej ww. budynku w koszty podatkowe firmy. Zgodnie z art. 22g ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy mogą ustalić wartość początkową budynków mieszkalnych, wynajmowanych, wydzierżawianych albo używanych przez właściciela na cele prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, przyjmując w każdym roku podatkowym iloczyn metrów kwadratowych i kwoty 988 zł, przy czym za powierzchnię użytkową uważa się powierzchnię przyjętą dla celów podatku od nieruchomości. Zdarzenia gospodarcze związane z prowadzoną działalnością gospodarczą Wnioskodawca ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Małżonka Wnioskodawcy nie prowadzi działalności gospodarczej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne