Interpretacja indywidualna z dnia 22.08.2013, sygn. IBPBII/2/415-573/13/NG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-573/13/NG
Czy wynajem nabytych w spadku oraz w drodze zakupu kilku nieruchomości będzie podlegał, w przypadku dokonania takiego wyboru przez wnioskodawcę, opodatkowaniu ryczałtowym podatkiem w wysokości 8,5% od przychodów z tego tytułu i nie będzie uznawany za działalność gospodarczą w zakresie wynajmu lub dzierżawy nieruchomości?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 maja 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 27 maja 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania tym podatkiem przychodów z najmu (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1) - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 maja 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania tym podatkiem przychodów z najmu.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione m.in. następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca posiada udziały w wielu nieruchomościach, które otrzymał w spadku. Chce również dokonać zakupu dodatkowych nieruchomości. Posiadane nieruchomości i udziały w nich (w ilości ponad 10 nieruchomości i udziałach w nich) częściowo zamierza wynająć lub wydzierżawić. Wnioskodawca podkreśla, iż nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości. Żadna z nieruchomości bądź udziału w nieruchomości nie stanowi jego środka trwałego. Wynajem lub dzierżawa nieruchomości lub ich części będzie prowadzona przez niego nie w formie zorganizowanej (brak pracowników zajmujących się wynajmem czy dzierżawą, brak biura etc.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty