Interpretacja indywidualna z dnia 10.07.2013, sygn. IBPBI/1/415-430/13/ZK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-430/13/ZK
Czy Wnioskodawca, który poniósł wydatki na położenie kostki brukowej na placu, który użytkuje na podstawie umowy użyczenia, może je traktować jako wydatki na remont i zaliczyć bezpośrednio w koszty podatkowe?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 04 kwietnia 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 29 kwietnia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie:
- możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wskazanych we wniosku wydatków jest prawidłowe,
- sposobu zaliczenia przedmiotowych wydatków do ww. kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 kwietnia 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości i sposobu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wskazanych we wniosku wydatków.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. W dniu 12 listopada 2012 r. zawarł umowę użyczenia, na podstawie której stał się użytkownikiem gruntów i położonych na nich 3 budynków gospodarczych. Na części tych gruntów były położone płyty betonowe, które umożliwiały dojazd do budynków i zaparkowanie przy nich samochodów (w dalszej części wniosku: plac). Z powodu użytkowania tego placu (przez poprzednich właścicieli i obecnego użytkownika - Wnioskodawcę), ze względów bezpieczeństwa (wystawały pręty metalowe, pojawiały się ubytki w nawierzchni) i estetyki, wymagał on remontu. W związku z tym Wnioskodawca zlecił firmie zewnętrznej położenie na placu kostki brukowej (zdemontowano stare pyty betonowe i położono w ich miejsce kostkę brukową). Firma zewnętrzna wystawiła fakturę VAT z datą 21 grudnia 2012 r., wskazując w opisie Położenie kostki brukowej wraz z materiałem. Przed wykonaniem tej inwestycji na przedmiotowym gruncie znajdowały się stare płyty betonowe, które w wyniku ich eksploatacji były w bardzo złym stanie i nadawały się do wymiany. Kostka brukowa została położona na wjeździe do posesji oraz na dziedzińcu, który otaczają 3 budynki gospodarcze. Grunty wraz z budynkami były wykorzystywane przez poprzedniego właściciela dla celów prywatnych. Obecny użytkownik wykorzystywał nieruchomość gruntową wraz z budynkami gospodarczymi przez okres 1 miesiąca zanim dokonano ułożenia kostki brukowej. Położenie kostki brukowej na placu ma na celu przywrócenie jego przydatności do dalszego wykorzystywania w zakresie prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty