13.05.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13.05.2013, sygn. IBPBII/1/436-56/13/AŻ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/436-56/13/AŻ

skutki podatkowe umowy pożyczki

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 lutego 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 13 lutego 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych umowy pożyczki jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 lutego 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych umowy pożyczki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca podpisał umowę zlecenia powierniczego ze swoją matką. Zgodnie z tą umową Wnioskodawca jako zleceniobiorca (powiernik) zobowiązał się dokonać zakupu w imieniu własnym ale na rachunek zleceniodawcy (matki) określonych rzeczy ruchomych. Matka, zgodnie z tą umową, zobowiązała się przekazać powiernikowi określoną kwotę pieniędzy na ten zakup. Powiernik, na pierwsze żądanie zlecającej matki, miał przenieść własność tych zakupionych rzeczy na jej rzecz lub wskazanej przez nią osoby trzeciej, i strony miały się rozliczyć. W przypadku braku środków matka miała dopłacić brakującą kwotę a w przypadku przeciwnym powiernik miał zwrócić resztę niewykorzystanej kwoty na rzecz matki. Za realizowaną usługę powiernik miał dodatkowo otrzymać ustalone umową zlecenia powierniczego wynagrodzenie. Matka w wykonaniu zobowiązania z umowy zlecenia powierniczego przelała ze swojego rachunku bankowego na rachunek bankowy syna, prowadzony w związku z jednoosobową działalnością gospodarczą, kwotę 240.000,00 zł. Syn jako powiernik dokonał zakupu rzeczy ruchomych zgodnie z umową. Na otrzymaną kwotę 240.000,00 zł wystawił fakturę VAT (faktura zaliczkowa) i opodatkował to otrzymanie podatkiem VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne