Interpretacja indywidualna z dnia 09.05.2013, sygn. IBPBI/1/415-181/13/KB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-181/13/KB
wpływ stosowania metody prowadzenia kont ksiąg pomocniczych (o której mowa w art. 17 ust. 2 pkt 4 ustawy o rachunkowości) na podatkowe rozliczenia Wnioskodawcy
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 02 stycznia 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 15 lutego 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie wpływu stosowania metody prowadzenia kont ksiąg pomocniczych (o której mowa w art. 17 ust. 2 pkt 4 ustawy o rachunkowości) na podatkowe rozliczenia Wnioskodawcy jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15 lutego 2012 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wpływu stosowania metody prowadzenia kont ksiąg pomocniczych (o której mowa w art. 17 ust. 2 pkt 4 ustawy o rachunkowości) na podatkowe rozliczenia Wnioskodawcy.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą. Przedmiotem tej działalności są roboty budowlane. Od 01 stycznia 2013 r. Wnioskodawca jest zobligowany do prowadzenia ksiąg rachunkowych zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości. Wykonując jakiekolwiek roboty budowlane, dokonuje zakupów materiałów budowlanych związanych z wykonywaniem prac na ściśle określonych budowach, Wnioskodawca wypłaca wynagrodzenia pracownikom wykonującym prace na ściśle określonych budowach oraz ponosi inne koszty (np. koszty transportu, ubezpieczenia) bezpośrednio związane z konkretnie oznaczonymi budowami. Koszty te należą do katalogu kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio związanych z przychodami. Faktury sprzedaży dla odbiorców usług wystawiane są w zależności do treści zawartej umowy, jako faktury zaliczkowe, faktury za wykonanie etapu robót, faktury końcowe, a także faktury wyłącznie dokumentujące sprzedaż po wykonaniu całości usług objętych daną umową. Zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości oraz przyjętą polityką rachunkowości, inwentaryzacja zapasów sporządzana będzie na ostatni dzień roku obrotowego. Zaliczki na podatek dochodowy Wnioskodawca opłaca za okresy miesięczne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty