19.12.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 19.12.2013, sygn. IPTPB1/415-615/13-2/KSU, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB1/415-615/13-2/KSU

Wypracowany w latach ubiegłych zysk oraz zysk roku obrotowego Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przekazany na kapitał zapasowy i kapitał rezerwowy Spółki odpowiada pojęciu niepodzielone zyski użytemu w art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tak więc, w przypadku przekształcenia Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Spółkę jawną wartość niepodzielonych zysków znajdujących się na kapitale zapasowym i kapitale rezerwowym Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością stanowić będzie na dzień przekształcenia przychód byłych wspólników tej Spółki, od którego Spółka jawna powstała w wyniku przekształcenia, jako płatnik, pobierze zryczałtowany podatek dochodowy, zgodnie z treścią art. 41 ust. 4c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 13 września 2013 r. (data wpływu 26 września 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z przekształceniem spółki kapitałowej w spółkę osobową jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 września 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca - Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - powstał w 1990 r. Ponieważ założyła je kilkuosobowa grupa osób fizycznych, które w zasadzie się nie znały, podjęto decyzję, że do czasu poznania przez wspólników swoich predyspozycji i powstania wzajemnego zaufania, działalność będzie prowadzona w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Okazało się, że była to słuszna decyzja, ponieważ skład osobowy Firmy na przestrzeni lat uległ znacznym zmianom. Aktualnie wspólnikami Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są dwie osoby fizyczne, które należą do jej składu założycielskiego. Firma zajmuje się sprzedażą surowców i odczynników chemicznych. Jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Przez cały okres prowadzenia działalności Firma wypracowywała zyski, które zgodnie z umową Spółki i podjętymi przez Walne Zgromadzenie Wspólników uchwałami zostały przeznaczone na funkcjonujące w Spółce fundusze/kapitały: zapasowy i rezerwowy. Aktualni wspólnicy Spółki chcą zmienić formę prawną jej działania, tj.: chcą przekształcić dotychczasową Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w Spółkę jawną, przy czym kapitał podstawowy nowej Spółki zostałby utworzony z wartości kapitałów spółki przekształcanej, a dotychczasowi udziałowcy Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością objęliby kapitały udziałowe w nowej Spółce w wysokości odpowiadającej ich udziałom w kapitale zakładowym Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne