Interpretacja indywidualna z dnia 12.12.2013, sygn. IPTPP2/443-774/13-4/JS, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP2/443-774/13-4/JS
w zakresie ustalenia miejsca opodatkowania dla usługi pośrednictwa świadczonej na rzecz podatnika z siedzibą w Szwajcarii oraz prawa do odliczenia podatku VAT
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 27 września 2013 r. (data wpływu 30 września 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 27 listopada 2013 r. (data wpływu 28 listopada 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia miejsca opodatkowania dla usługi pośrednictwa świadczonej na rzecz podatnika z siedzibą w Szwajcarii oraz prawa do odliczenia podatku VAT jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 września 2013 r. został złożony wniosek o wydanie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia miejsca opodatkowania dla usługi pośrednictwa świadczonej na rzecz podatnika z siedzibą w Szwajcarii oraz prawa do odliczenia podatku VAT.
Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 27 listopada 2013 r. (data wpływu 28 listopada 2013 r.) poprzez doprecyzowanie opisu sprawy, wskazanie, że wniosek ORD-IN dotyczy zaistniałego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego oraz uiszczenie brakującej opłaty.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny/zdarzenie przyszłe.
Podatnik współpracuje jako pośrednik ze Spółką mającą siedzibę w Szwajcarii, na zlecenie której poszukuje w Polsce nabywców, klientów zainteresowanych kupnem urządzeń oferowanych przez Spółkę szwajcarską. Podatnik wskazuje nabywcę Spółce szwajcarskiej. Za świadczone usługi Podatnik otrzymuje wynagrodzenie tylko w postaci procentowej prowizji liczonej od wartości sprzedanych w Polsce urządzeń. Z tytułu świadczonych usług Wnioskodawca wystawia fakturę VAT na rzecz podmiotu szwajcarskiego. Zbywcą urządzenia pozostaje Spółka szwajcarska, a zakupione urządzenie dostarczane jest bezpośrednio ze Szwajcarii do nabywcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty