Interpretacja indywidualna z dnia 03.12.2013, sygn. ILPP2/443-810/13-5/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-810/13-5/AD
Czy świadczone przez Izbę Adwokacką usługi udostępniania wykładów adwokatom i innym osobom są usługami szkoleniowymi, podlegającymi opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz jaką stawkę VAT należy stosować?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z 19 sierpnia 2013 r. (data wpływu 26 sierpnia 2013 r.) uzupełnionym pismem z dnia 7 listopada 2013 r. (data wpływu 13 listopada 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania oraz stawki podatku VAT dla świadczonych usług jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26 sierpnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania oraz stawki podatku VAT dla świadczonych usług. Wniosek został uzupełniony pismem z 7 listopada 2013 r. (data wpływu 13 listopada 2013 r.) o doprecyzowanie przedstawionego zdarzenia przyszłego, a także o wyjaśnienia oraz dokument, z których wynika prawo do występowania osoby podpisanej na wniosku do reprezentowania Wnioskodawcy.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Izba Adwokacka, zgodnie z art. 38 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze (Dz.U. 1982 Nr 16, poz. 124), stanowi część adwokatury, zdefiniowanej w art. 2 ustawy, zorganizowanej na zasadach samorządu zawodowego. Zadania samorządu zawodowego adwokatury określa art. 3 przywołanej ustawy. Stwierdzono tam m.in., że zadaniem samorządu jest doskonalenie zawodowe adwokatów i kształcenie aplikantów adwokackich (art. 3 ust. 1 pkt 4 ustawy). Należy podkreślić, że mowa jest o zadaniach samorządu a nie o zadaniach członków adwokatury. Okręgowa Rada Adwokacka, która jest organem Izby Adwokackiej, wykonując zadania stojące przed Izbą, nosi się z zamiarem wzbogacenia możliwości realizacji zadania doskonalenia zawodowego adwokatów i kształcenia aplikantów poprzez oferowanie przy pomocy Internetu wykładów, omawiających istotne kwestie z obszaru stanowienia i stosowania prawa, ważne dla wykonywania zawodu adwokata. Wykłady, wygłoszone przez specjalistów i zarejestrowane na nośniku elektronicznym byłyby udostępniane wszystkim zainteresowanym poprzez Internet (ze strony internetowej Izby Adwokackiej z wykorzystaniem narzędzia informatycznego, wytworzonego na zlecenie Izby). Oferta skorzystania z wykładu byłaby skierowana przede wszystkim do adwokatów oraz aplikantów, ale nie tylko. Byłaby to forma doskonalenia zawodowego adwokatów i kształcenia aplikantów. Wnioskodawca nie przewiduje jednak ograniczenia dostępu do oferowanych wykładów dla innych zainteresowanych osób, czynnych zawodowo w obszarze tworzenia czy stosowania prawa (radcowie prawni, pracownicy naukowi, doradcy podatkowi, studenci prawa itd.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty