23.12.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 23.12.2013, sygn. ILPB4/423-393/13-2/ŁM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB4/423-393/13-2/ŁM

Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie możliwości oraz momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na remont środka trwałego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 25 września 2013 r. (data wpływu 30 września 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości oraz momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na remont środka trwałego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 września 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości oraz momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na remont środka trwałego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka jest podmiotem, którego głównym przedmiotem działalności jest zbieranie i zagospodarowanie odpadów. Spółka posiada własną sortownię odpadów, w której sortuje zmieszane odpady komunalne i inne frakcje odpadów. Spółka posiada status RIPOK (Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych).

W skład majątku Spółki wchodzą m.in. środki trwałe wykorzystywane do zbierania, sortowania i zagospodarowania odpadów (np. samochody ciężarowe typu śmieciarki, hakowce, bramowce, specjalistyczne maszyny i urządzenia wchodzące w skład linii sortowniczej, prasy mechaniczne, prasokontenery itd.). Z uwagi na intensywną i stałą eksploatację przedmiotowych środków trwałych, środki trwałe ulegają znacznemu wyeksploatowaniu, awariom itp. Spółka dokonuje remontów wyeksploatowanych lub uszkodzonych w wyniku awarii środków trwałych (są to remonty małe lub duże, tzw. generalne). Remonty generalne zmierzają zasadniczo do odtworzenia stanu poprzedniego środków trwałych inaczej mówiąc do przywrócenia ich poprzedniej sprawności technicznej bądź do utrzymania właściwości wymaganych dla efektywnego i bezpiecznego kontynuowania działalności polegającej na zbieraniu i sortowaniu odpadów. Linia sortownicza składa się z różnego rodzaju maszyn i urządzeń specjalistycznych, m.in. z różnego rodzaju przenośników taśmowych (ślizgowych, ślizgowych z zabierakami lub łańcuchowych). Przenośniki taśmowe mają na celu transport poszczególnych frakcji odpadów przez linię sortowniczą.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne