Interpretacja indywidualna z dnia 04.12.2013, sygn. ILPP1/443-828/13-2/MD, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-828/13-2/MD
Zwolnienie od podatku czynności zbycia prawa użytkowania wieczystego niezbudowanej działki gruntu
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 5 września 2013 r. (data wpływu 13 września 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku czynności zbycia prawa użytkowania wieczystego niezbudowanej działki gruntu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 września 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku czynności zbycia prawa użytkowania wieczystego niezbudowanej działki gruntu.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
W dniu 4 września 2013 r. Spółka dokonała sprzedaży prawa użytkowania wieczystego niezabudowanej działki gruntu oznaczonej ewidencyjnie numerem 866, o powierzchni 0,2400 ha, położonej w miejscowości (...), Gm. () Działka ta oznaczona jest w ewidencji gruntów jako grunty orne RIIIB, jest wykorzystywana na cele rolne i podlega przepisom ustawy o podatku rolnym. Przedmiotowa nieruchomość nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i nie została wydana dla niej decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. W Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy funkcję ww. terenu określa się: tereny zabudowy mieszkaniowej, usługowej, rzemieślniczej istniejące i proponowane, co potwierdza opinia urbanistyczna z dnia 23 kwietnia 2013 r. Przeniesienie własności nastąpiło w formie aktu notarialnego oraz udokumentowano także wystawioną przez Wnioskodawcę fakturą VAT. Przedmiotową sprzedaż Zainteresowany opodatkował podatkiem VAT w wysokości 23%. Jednak w związku z rozbieżnymi interpretacjami pojawiła się wątpliwość, czy transakcja ta nie powinna korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 9 wyżej cyt. ustawy o podatku od towarów i usług.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty