Interpretacja indywidualna z dnia 02.12.2013, sygn. ILPB2/436-242/13-2/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/436-242/13-2/MK
W przypadku potwierdzenia, że sprzedaż nieruchomości w opisanym powyżej stanie faktycznym była zwolniona z obowiązku uiszczenia od niej podatku VAT - czy Wnioskodawczyni zobowiązana będzie uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu nabytej przez nią nieruchomości - i od jakiej ewentualnie kwoty podatek ten powinien zostać obliczony. Wnioskodawczyni rozważała, czy będzie to kwota brutto uwzględniająca 23% stawkę podatku VAT, czy też kwota netto, tj. podana w treści aktu notarialnego kwota brutto pomniejszona o 23% naliczonego niesłusznie VAT (pkt 2 opisu stanu faktycznego)?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 września 2013 r. (data wpływu 2 września 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 września 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy sprzedaży nieruchomości, a także w przedmiocie podatku od towarów i usług.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
- Wnioskodawczyni nie jest podatnikiem VAT z tytułu prowadzonej przez siebie działalności medycznej na terenie Miasta. W okresie od dnia 30 września 2010 r. do dnia 15 kwietnia 2013 r. Wnioskodawczyni najmowała od Sp. z o.o. ()lokal użytkowy na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności lekarskiej. Wnioskodawczyni była pierwszym użytkownikiem przedmiotowego lokalu, zaś oddanie ww. lokalu w odpłatny najem zostało dokonane w wykonaniu czynności opodatkowanych. Działalność Wnioskodawczyni prowadzona była przez nią w przedmiotowym lokalu przez cały ww. okres jego najmu. Wpis odrębnej własności przedmiotowego lokalu na rzecz ww. Spółki do księgi wieczystej nastąpił dnia 9 lutego 2013 roku, na podstawie umowy ustanowienia odrębnej własności lokali mieszkalnych i niemieszkalnych. W poprzedzającym okresie lokal nie stanowił odrębnej nieruchomości, lecz wraz z innymi częściami budynku, w którym jest usytuowany wchodził w skład mienia tejże Spółki. Z własnością ww. lokalu związany jest udział w prawie użytkowania wieczystego gruntu, na którym usytuowany jest budynek, w skład którego wchodzi lokal.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty