Interpretacja indywidualna z dnia 06.12.2013, sygn. ILPB4/423-361/13-3/MC, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB4/423-361/13-3/MC
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie przychodu podatkowego z tytułu otrzymanego wynagrodzenia za umarzane udziały.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 4 września 2013 r. (data wpływu 6 września 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodu podatkowego z tytułu otrzymanego wynagrodzenia za umarzane udziały jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 września 2013 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z 25 października 2013 r. (data wpływu 28 października 2013 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodu podatkowego z tytułu otrzymanego wynagrodzenia za umarzane udziały.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
W przyszłości Wnioskodawca otrzyma w drodze aportu udziały spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, podlegającej w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania ( Spółka). Aportu dokona udziałowiec Spółki, będący osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym.
Udziały Spółki zostaną wniesione przez udziałowca Spółki do Wnioskodawcy po ich wartości rynkowej. Planuje się, iż w wyniku aportu cała wartość rynkowa udziałów zostanie odniesiona na kapitał zakładowy Wnioskodawcy. W zamian za aport Wnioskodawca przekaże udziałowcowi Spółki udziały we własnym, podwyższonym kapitale zakładowym (bez dopłat w gotówce). W rezultacie przedmiotowego aportu, Wnioskodawca uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce. Planowana transakcja będzie zatem wypełniać kryteria wymiany udziałów, o której mowa w art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty