02.12.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 02.12.2013, sygn. ILPB2/436-236/13-2/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/436-236/13-2/MK

Czy wycofanie przez Wspólników z majątku Spółki jawnej dwóch działek gruntu i przeniesienie aktem notarialnym własności gruntów na rzecz każdego ze Wspólników (po jednej działce dla każdego) rodzi obowiązek podatkowy dla każdego ze Wspólników z ustawy o podatku od spadków i darowizn?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27 sierpnia 2013 r. (data wpływu 2 września 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie obowiązku podatkowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 września 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie obowiązku podatkowego, a także w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W 1993 r. powstała spółka cywilna zawiązania przez dwóch wspólników. Wspólnicy Spółki są osobami fizycznymi posiadającymi miejsce zamieszkania w Polsce oraz w Polsce podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku PIT od dnia zawiązania spółki do dnia dzisiejszego. W zw. z art. 26 § 4 i 5 Kodeksu spółek handlowych (wg stanu na dzień 1 stycznia 2008 r.) spółka cywilna została zmuszona przepisem prawa do dokonania wpisu do rejestru przedsiębiorców: Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) i z dniem 2 kwietnia 2008 r. stała się spółką jawną. Według art. 26 § 5 zdanie drugie Kodeksu spółek handlowych (...) Spółce tej przysługują wszystkie prawa i obowiązki stanowiące majątek wspólny wspólników (). W 2007 r. Spółka była i do dnia dzisiejszego jest czynnym podatnikiem podatku VAT i z punktu widzenia podatku VAT wykonuje czynności opodatkowane w 99,98 %. Również w 2007 r. Spółka cywilna zakupiła działki gruntów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które zarejestrowane są w ewidencji Spółki jako środki trwałe. Zakupione działki gruntów to: grunty orne V, VI, grunty pod stawami, tereny różne. Każda z zakupionych działek jest wydzielona geodezyjnie i prawnie. W 2013 roku Wspólnicy Spółki jawnej postanowili wyłączyć z majątku Spółki dwie działki orne po jednej dla każdego ze Wspólników z przeznaczeniem na cele budowlane. W związku z tym Wspólnicy podejmą stosowną uchwałę oraz przeniosą aktem notarialnym własność gruntów na swoją rzecz (dla każdego ze Wspólników po jednej działce). Dwie działki gruntu podlegające wyłączeniu objęte są miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego zabudowy mieszkaniowo usługowej (uchwała rady gminy). Dwie działki gruntu podlegające wyłączeniu z majątku Spółki nie są obciążone prawami osób trzecich.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne