14.11.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 14.11.2013, sygn. ILPB1/415-938/13-2/AMN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/415-938/13-2/AMN

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów oraz w zakresie możliwości rozliczenia straty.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 19 sierpnia 2013 r. (data wpływu 21 sierpnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 sierpnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów oraz w zakresie możliwości rozliczenia straty.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Podatnik prowadzi działalność ogrodniczą polegającą na szklarniowej produkcji chryzantem oraz sadzonek chryzantem, opodatkowaną na podstawie norm szacunkowych z działów specjalnych produkcji rolnej. Przy wykonywaniu działalności ogrodniczej Podatnik korzysta z własnych budynków i budowli (szklarnie, budynki biurowe, chłodnie itp.) oraz maszyn i urządzeń będących jego własnością lub wydzierżawionych od podmiotów trzecich.

Ponadto, ponieważ Podatnik nie wykorzystuje w całości posiadanych powierzchni szklarni, innych budynków oraz maszyn i urządzeń, wydzierżawia je innemu podmiotowi do prowadzenia produkcji ogrodniczej. W tym zakresie Podatnik prowadzi od sierpnia 2008 r. indywidualną działalność gospodarczą, opodatkowaną na zasadach ogólnych podatkiem liniowym 19%. Działalność ta polega w głównej mierze na dzierżawie obiektów szklarniowych wraz z ich całkowitym wyposażeniem i sprzętem. Podatnik wydzierżawia także pomieszczenia biur, toalet, stołówki pracowniczej, chłodni, ciągów komunikacyjnych oraz wszelkich innych pomieszczeń koniecznych do prowadzenia produkcji ogrodniczej, wraz z ich wyposażeniem, w części niezbędnej do prowadzenia przez dzierżawcę produkcji ogrodniczej. Podatnik uzyskuje czynsz dzierżawny za wynajętą powierzchnię szklarni, w wysokości 1,50 zł za 1 m rocznie. Stawka czynszu nawiązuje do rocznej normy szacunkowej dochodu dla produkcji roślin ozdobnych w szklarniach ogrzewanych, uwzględniając fakt, że czynsz jest tylko jednym z elementów kosztowych tej produkcji (zasadnicze koszty to ogrzewanie i nawodnienie oraz materiały do produkcji w tym, sadzonki, nawozy i koszty pracy).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne