Interpretacja indywidualna z dnia 05.11.2013, sygn. ILPP4/443-369/13-2/BA, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-369/13-2/BA
Czy otrzymane faktury za udział pracowników naukowych Instytutu w konferencjach naukowych, sympozjach lub seminariach odbywających się poza granicami Polski należy potraktować w myśl art. 28g ust. 1 ustawy o VAT jako nabycie usługi wstępu na imprezy kulturalne, naukowe, edukacyjne lub podobne, które podlegają opodatkowaniu w miejscu, gdzie faktycznie się odbywają?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Instytutu, przedstawione we wniosku z dnia 5 sierpnia 2013 r. (data wpływu 7 sierpnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia miejsca świadczenia usług związanych z uczestnictwem pracowników w konferencjach organizowanych przez podmioty zagraniczne jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 sierpnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia miejsca świadczenia usług związanych z uczestnictwem pracowników w konferencjach organizowanych przez podmioty zagraniczne.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca (zwany dalej: Instytutem) jest jednostką naukową PAN. Jest także czynnym podatnikiem podatku VAT. Instytut prowadzi działalność naukową w ramach której korzysta odpłatnie z organizowanych przez inne podmioty: konferencji naukowych, sympozjów i seminariów, których celem jest kształcenie i promowanie kadr naukowych oraz wymiana i uzupełnianie posiadanej wiedzy. Konferencje, sympozja i seminaria odbywają się za/poza granicami kraju. Uczestnictwo pracowników Instytutu w takich wydarzeniach może przybierać charakter: czynny polegający na zabieraniu głosu w panelach dyskusjach, wygłaszaniu referatów, prelekcji a także bierny polegający na uczestnictwie tylko w roli słuchacza. Instytut uiszczając opłatę za konferencję zapewnia pracownikowi uczestnictwo w konferencji, w panelach dyskusyjnych, czy też w posiłkach serwowanych podczas konferencji. Jak wynika z powyższego Instytut nabywając usługę wstępu na konferencję nie nabywa wyłącznie prawa do fizycznego wstępu do miejsca gdzie odbywa się konferencja. Zatem nabycie powyżej opisanej usługi nie wiąże się z otrzymaniem biletu uprawniającego do wstępu na określone wydarzenie naukowe.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty