Interpretacja indywidualna z dnia 19.07.2013, sygn. ILPP2/443-335/13-2/AKr, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-335/13-2/AKr
1. Czy wydanie akcji Spółki w zamian za wkład niepieniężny (aport), którego wniesienie do spółki podlega opodatkowaniu VAT, stanowi zapłacenie w całości, należności wynikającej z faktury VAT wystawionej przez podmiot wnoszący aport, w rozumieniu art. 87 ust. 6 pkt 1 Ustawy VAT?
2. Czy w związku z tym Spółka będzie miała prawo do zwrotu podatku VAT w terminie 25 dniowym na podstawie przepisu art. 87 ust. 6 pkt 1 Ustawy VAT?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 17 kwietnia 2013 r. (data wpływu 19 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwrotu podatku VAT w terminie 25 dni jest:
- prawidłowe w sytuacji, gdy wartość nominalna akcji wydanych w zamian za wkład niepieniężny odpowiadać będzie wartości rynkowej wkładu,
- nieprawidłowe w sytuacji, gdy wartość nominalna akcji będzie niższa od wartości rynkowej wkładu, a nadwyżka wartości wkładu nad wartość nominalną wydanych akcji zostanie przeznaczona na kapitał zapasowy Spółki jako agio.
UZASADNIENIE
W dniu 19 kwietnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwrotu podatku VAT w terminie 25 dni.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka (dalej: Spółka albo Podatnik) została zawiązana przez spółkę jako komplementariusza oraz cztery osoby fizyczne jako akcjonariuszy. Wszystkie akcje w kapitale zakładowym Spółki zostały objęte, przy jej zawiązaniu w zamian za wkład o charakterze pieniężnym, przez cztery osoby fizyczne. Kapitał zakładowy spółki wynosi 50.000 złotych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty