21.05.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21.05.2013, sygn. ILPB2/436-55/13-2/WS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/436-55/13-2/WS

Podstawa opodatkowania przy podwyższeniu kapitału zakładowego spółki komandytowo-akcyjnej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 4 marca 2013 r. (data wpływu 5 marca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie określenia podstawy opodatkowania w związku ze zmianą umowy spółki komandytowo-akcyjnej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 marca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie określenia podstawy opodatkowania w związku ze zmianą umowy spółki komandytowo-akcyjnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca będący notariuszem (dalej: Wnioskodawca) sporządza w formie aktu notarialnego m.in. umowy spółek, w tym umowy spółki oraz zmiany umowy spółek.

Wśród przygotowywanych przez Wnioskodawcę zmian umów spółek może powstać sytuacja, w której dochodzi do podwyższenia kapitału zakładowego spółki komandytowo - akcyjnej w taki sposób, że część wnoszonych do spółki wkładów zostanie przekazana na kapitał zakładowy, a nadwyżka (tzw. agio) na kapitał zapasowy tej spółki. Na podstawie art. 309 § 1 w zw. z art. 126 § 1 pkt 2 Kodeksu spółek handlowych (dalej: KSH), akcje spółki komandytowo-akcyjnej mogą być obejmowane po wartości nominalnej lub powyżej tej wartości. W drugiej z wymienionych sytuacji, wkłady akcjonariuszy, odpowiadające wartości nominalnej obejmowanych akcji, zasilałyby kapitał zakładowy spółki komandytowo-akcyjnej, podczas gdy nadwyżka ceny emisyjnej akcji ponad ich wartość nominalną (tzw. agio), zgodnie z art. 396 § 2 w zw. z art. 126 § 1 pkt 2 KSH, byłaby przelewana do kapitału zapasowego spółki komandytowo-akcyjnej. Wnioskodawca na podstawie art. 10 ust. 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: ustawa o PCC) pełni rolę płatnika podatku od czynności cywilnoprawnych od umów spółek zawieranych w formie aktu notarialnego. W związku z powyższym Wnioskodawca powziął wątpliwość co do sposobu ustalenia podstawy opodatkowania, w przypadku zmiany umowy spółki komandytowo-akcyjnej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne