Interpretacja indywidualna z dnia 25.04.2013, sygn. ILPP2/443-147/13-2/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-147/13-2/MN
Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności nieodpłatnego udostępniania samochodów na cele osobiste pracowników.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 20 lutego 2013 r. (data wpływu 25 lutego 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności nieodpłatnego udostępniania samochodów na cele osobiste pracowników jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 lutego 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności nieodpłatnego udostępniania samochodów na cele osobiste pracowników.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.
Spółka jest czynnym podatnikiem VAT. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu VAT, Spółka wykorzystuje samochody osobowe stanowiące jej własność lub używane na podstawie zawartych umów najmu/leasingu. Przedmiotowe samochody osobowe (własne i leasingowane) są również udostępniane nieodpłatnie pracownikom Spółki dla ich celów osobistych. Spółka dolicza do przychodów pracowników z tytułu stosunku pracy przychód z nieodpłatnych świadczeń. Spółce, zgodnie z przepisami ustawy o VAT, przysługiwało/przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego do wysokości 50% lub 60% kwoty podatku określonej w fakturze zakupu lub fakturach dokumentujących nabycie usługi najmu/leasingu tych samochodów, nie więcej jednak niż odpowiednio 5.000 zł lub 6.000 zł.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty