Interpretacja indywidualna z dnia 09.04.2013, sygn. ILPP4/443-15/13-2/BA, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-15/13-2/BA
Czy na gruncie przedstawionego opisu sprawy otrzymane przez Wnioskodawcę wynagrodzenie z tytułu świadczenia na rzecz kontrahenta usług nie podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem VAT z uwagi na to, że miejscem świadczenia usług jest siedziba nabywcy usługi i podatek winien rozliczyć nabywca?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 8 stycznia 2013 r. (data wpływu 10 stycznia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia wykonywanych usług jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 stycznia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia wykonywanych usług.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka), jest spółką utworzoną zgodnie z prawem polskim i posiada siedzibę zarejestrowaną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Spółka zawarła umowę o współpracy z A z siedzibą w Danii (dalej: kontrahent) w zakresie świadczenia kompleksowej usługi przerobu powierzonych towarów wraz ze świadczeniami towarzyszącymi. Kontrahent jest podatnikiem podatku VAT w Danii oraz został zarejestrowany dla celów podatku VAT w Polsce z uwagi na dokonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej import oraz wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów, a także dokonywaną z Polski sprzedaż towarów na terytorium Polski, do krajów UE oraz poza UE. Rejestracja kontrahenta w Polsce nie jest więc związana z posiadaniem na terytorium kraju stałego miejsca prowadzenia działalności. Towary witaminy, minerały oraz inne środki potrzebne do przerobu dostarczane są do Spółki, ale pozostają własnością kontrahenta. Dostarczone towary są jedynie Spółce powierzone do celów przerobu i finalny produkt jest również własnością kontrahenta. Spółka obciąża kontrahenta wyłącznie kosztami usług. Wszelkie procesy dotyczące przerobu odbywają się w pomieszczeniach będących własnością Spółki, z wykorzystaniem maszyn i narzędzi będących również własnością Spółki. Usługi wykonywane są przez pracowników zatrudnianych przez Spółkę. Poza usługami przerobu, Spółka dokonuje również świadczeń towarzyszących i pozostających w ścisłym związku z usługami przerobu, np.: składowanie dostarczonych towarów oraz finalnych produktów po procesie przerobu do czasu ich zadysponowania przez kontrahenta (sprzedaż przez kontrahenta do podmiotów na terytorium Polski, z krajów UE oraz poza UE), obsługa logistyczna towarów składowanych, pakowanie, sortowanie, kompletowanie, obsługa zamówień, załadunek i wyładunek towarów, zarządzanie powierzchnią oraz towarami składowanymi. Umowa zawarta pomiędzy Spółką a kontrahentem obejmuje swym zakresem wszystkie wyżej wymienione świadczenia i cena skalkulowana jest w ten sposób, by uwzględniała nakład prac na wykonanie świadczenia głównego, jakim jest przerób towarów, jak również wszelkie świadczenia dodatkowe związane z obsługą towarów przekazanych Spółce do przerobu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty